e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Genel Jinekoloji
 


 

Adet Düzensizliği
(Anormal Uterin Kanamalar)

 

Her kadın hayatının bir evresinde adet düzeninde sapmalar, adet gecikmesi nedenleri yada ara kanamalar yaşayabilir.İnsan hayatında yaşanılan stresler, sıkıntılar, ani kilo değişiklikleri,  üzüntüler gibi pek çok etken adet düzenini etkileyebilir ve adeta  saat gibi işleyen bu mekanizmada sapmalara neden olabilir. Adet bozukluklarının hiç biri normal değildir ve araştırılması gerekir. Çünkü kadın üreme sistemindeki hemen hemen bütün hastalıkların en sık verdiği belirti adet düzensizlikleridir.

 
Adet Gecikmesi Nedenleri Nedir? Adet Düzensizliği ne şekilde görülebilir? Adet Düzensiziği Tipleri Nelerdir?

Düzensiz kanamalar adet kanamasının ritminin, miktarının yada her ikisinin birden bozulması ile belirgindir. Genellikle beyin-hipofiz-yumurtalık üçgenindeki hormonal dengenin bozulmasından kaynaklanır. Beyinden salgılanan gonadotropin (FSH,LH) adı verilen hormonların salgılanma bozuklukları yada uyumsuzlukları altta yatan ana nedendir. Bu durum yumurtlama bozukluklarına neden olarak östrojen ve progesteron arasındaki dengenin de bozulmasına yol açar.
Üreme yaşındaki bir kadında normal uterin kanama, 21-35 günde bir olup, 2-6 gün sürer, 20-60 ml kan kaybı ile sonuçlanan düzenli menstruasyon kanamalarını içine alır. 7 günden uzun süren, 80 ml veya daha çok kan kaybı olan, 21 günden kısa veya 35 günden daha uzun aralıklarla olan kanamalar anormaldir.

Klinik olarak kanamanın şekline göre isimlendirilirler.Buna göre;

ü       Amenore: Adet kanamasının peş peşe 3 kez gecikmesi veya en az 6 ay boyunca adet kanamasının olmaması

ü     Hipomenore: Adet kanamasının miktarının az olması,kısa süreli adet görme

ü       Hipermenore: Adet kanamasının miktarının fazla olması,aşırı kanamalı adet görme

ü       Oligomenore: 35 günden daha seyrek olan kanamalar,gecikmeli adet görme

ü       Polimenore: 21 günden daha sık olan kanamalar,sık adet görme  

ü       Menoraji:Adet kanamasının süresinin uzaması,uzun süreli adet görme

ü       Metroraji:Olağan kanama günlerin dışında ara kanamaların olması

ü       Menometroraji: Düzensiz aralıklarla fazla miktarda kanama olması

ü       Ovülasyon kanaması: Siklus ortasında görülen hafif kanama

ü       Spotting: Lekelenme

ü       İlişki Sonrası Kanama:İlişkiden hemen sonra veya ertesi günü beklenmedik bir şekilde kanama görülmesi durumudur. 

Düzensiz kanamalar yukarıdaki özelliklerin birini veya birden fazlasını içeren nitelikte olabilir.

Disfonksiyonel Uterin Kanamalarda ( anormal uterus kanamalarında) Rol Oynayan En Önemli Faktörler Nelerdir?

Süre : Kanama akut (1-3 episod) veya kronik olabilir. Pekçok akut kanama, bir defalık  tedavi, 3 aydan daha kısa takip ile ortadan kalkabileceği gibi, kendiliğinden de iyileşebilir. Kronik kanama çok uzun ve tekrarlayan tedaviler ile hasta ve hekim için uğraş ve sabır gerektirebilir.

Kanama miktarı : Tedavi yönünden, yoğun hastane tedavisi gerektiren ağır kanamalar, evde tedavi gerektiren orta dereceli kanamalar ve tedavi gerektirmeyen örneğin doğum kontrol hapı kullanımı sırasında olan hafif lekelenme, veya ovulasyon kanaması şeklinde sınıflandırılabilir.

Yaş : Hastanın yaşı, üreme hayatının  başında, ortasında veya sonunda olması, tedavi yönünden önemlidir. Düzenli, ovulatuar menstruasyon siklusların henüz oturmadığı, cinsel olarak aktif olmayan puberte sonrası yaş grubu, hipotalamik-hipofizer-over aksının henüz tam olgunlaşmadığı menarş sonrası 18 ay içinde, sıklıkla düzensiz uterin kanama gösterirler.
Üreme çağı içindeki kadınlarda disfonksiyonel uterin kanama sıklıkla hormonal kontrasepsiyon (doğum kontrol hapları ve iğneleri) sonucu veya polikistik over sendromu gibi bir anovulasyon durumu ile stress, kilo değişimleri veya egzersiz ile ilişkili olarak ortaya çıkar.
Perimenopozal dönemde genellikle sikluslar anovulatuar (yumurtlamanın olmadığı) veya kısa ovulatuardır (yumurtlamanın ,ovulasyonun oluğu). Estrojen-projestin tedavisi alanlar da pekala yumurtlama sonrası dönemi andıran endometriuma rastlanılabilir. Verilen hormon dozlarının, olası ovulatuar siklusları baskılamak  için yeterli olmadığı gözardı edilmemelidir.

Ovulasyon (yumurtlama) Faktörü : Sadece %15-30 durumda , ovulatuar disfonksiyonel uterin  kanamadan muzdariptir. Kanama tipleri menorajili oligomenore, menorajili polimenore, premenstrüel lekelenme, adet gecikmesinin ardından menoraji veya sadece menoraji şeklinde olabilir.
Bunlar değişen korpus luteum fonksiyonları ile ilişkilidir ve tedavileri genelde zorluk çıkarır. Nadiren tedavi gerektiren siklus ortası lekelenmede görülebilir. Tedaviden önce mutlaka disfonksiyonel uterin kanamanın ovulatuar veya anovulatuar oluşu teşhis edilmelidir.

Endometrial Kalınlık : Endometrial biyopsi veya ultrasonografi ile endometrial kalınlığın ölçümü, tedavi yaklaşımı yönünden çok yardımcı olur.Kalın, bol miktarda endometrium, yeterli estrojen uyarısının bulunduğu, ince, az endometiral doku varlığı, yetersiz estrojen varlığı veya aşırı projesteron etkisi veya kronik hemorajik yıkım lehinedir.

Adet Düzeninde  Hormonal etkiler:

Endometrium (rahim içi tabakası) sürekli yenilenen ve her ay değişiklik gösteren bir dokudur. Bu doku östrojen ve progesteron adlı hormonlara karşı hassastır. Endometriumu etkileyecek organik bir patoloji olmadan östrojen ve progesteronun düzensiz ve değişik düzeylerdeki etkileri düzensiz kanamalara yani disfonksiyonel uterin kanamaya neden olur.

Disfonksiyonel uterin kanma denebilmesi için kanamanın uterin kaynaklı ve mekanizmanın hormonal olması gerekir.Beş farklı hormonal durum, disfonksiyonel uterin kanamaya neden olabilir. Bu tür kanamalar oluş mekanizmasına göre incelenir;

 • Östrojen çekilme kanaması: Östrojenle uyarılmış ve kalınlaşmakta olan endometriumda östrojenin aniden ortadan çekilmesi ile meydana gelen endometrium dökülmesi ve  kanamadır. Bu kanama türünde progesteronun bir etkisi yoktur. Dışarıdan verilen östrojenin kesilmesi yada ameliyat ile her iki yumurtalığın alındığı durumlarda,radrasyona maruz kalıp yumurtalık fonksiyonlarını kaybeden kadınlarda görülür. Ayrıca  tek başına estrojen verilen bir kadının ilacı kesilirse yine estrojen çekilme kanaması olur.

   
 • Östrojen kırılma kanaması: Östrojenle sürekli uyarılmakta olan endometriumun östrojene olan cevabı rahim içi tabakasının her alanında aynı ve eşit değildir. Östrojen uyarısı devam ettikçe fazla gelişmiş ve kalınlaşmış kısımlarda kanlanma ve dolayısı ile beslenme bozuklukları başlar ve bu kısımlar dökülerek kanamaya neden olur. Anovülasyonda (yumurtlama olmaması)  ortaya çıkan kanama bozukluklarının mekanizması budur, dolayısı ile disfonksiyonel uterin kanamaların altında yatan en önemli mekanizma da östrojen kırılma kanamasıdır.
   
 • Progesteron çekilme kanaması: Östrojenle uyarılmış ve kalınlaşmış endometrium yumurtlamadan sonra progesteronun etkisi altına girer ve artık kalınlaşmaz. Progesteron ortamdan çekildiğinde ise endometrium üzerindeki destek ortadan kalkar ve tüm fonksiyonel endometrium dökülerek kanamaya neden olur. Normal adet kanamaları ve doğum kontrol hapı kullanırken ilaç bittikten sonra görülen kanama bu türdedir.
   
 • Progesteron kırılma kanaması: Progesteron düzeyi endometrium kalınlığını korumaya yetmez ve kanamaya yol açar.
  Diğer kanama tiplerine göre daha az görülen progesteron yıkılma kanamasına, tek başına progesteron içeren doğum kontrol hapları (mini-pill), Norplant ve Depoprovera kullanan kadınlarda rastlanılmaktadır. Östrojen-progesteron dengesi progesteron lehine bozuk ise, yine benzer tipte yıkılma kanaması görülebilir. Kombine doğum kontrol hapları içindeki hormon  oranları bilinmeli ve her kadın için uygun hap bulunmalıdır. Adet gecikmesi nedenleri değerlendirilirken progesteron kırılma kanaması iyi değerlendirilmelidir.
   
 • Atrofi kanaması: Östrojen ve progesteronun ortamda yeterli miktarlarda bulunmamasına bağlı olan kanamalardır. Menopoz sonrası dönemde görülürler.

 

 

 

 

                                                             Geri 

 

Adet gecikmesi nedenleri ve adet siklusu nedir
Kürtaj ve adet gecikmesi nedenleri nin yönetimi
 

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Boşalma İmpotans
Merak Edilen Cinsellik Kadın Hastalıkları Youtube Görüntleri Videoları Canlı Görüntü Yayın Tv Anı
Kadında Erkekte Eşcinsellik, Lezbiyenlik
Kadında masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma İçin cinsellik,yöntemler tedaviler
İlk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kızlıkzarı ve Cinsellik
Meme Kanseri, Ağrısı Teşhis Ve Tedavisi, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Kadın Sağlığı Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Doğum Resimleri Görüntüleri Anı, Fiyatları Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapılmalı Mı? Olmalı Mı?Nasıl
Genital Siğiller, Genital Siğil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Aşısı Kondilom, HPV, Siğil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akıntı Kaşıntı
Kadın Hastalığı Olarak Vajinal Akıntı
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadında Tüylenme, Tüy Artışı
Endometriozis Belirtileri Tanı Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Değerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtaş ücretleri, fiyatları, parası ve hastanesi
Kısırlık, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
İdrar Kaçırma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyatı
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalık Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalıkta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyatı laparaslopi
Kadın Doğum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kısırlık Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakım
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadın Doğum Uzmanı Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasıl , ücreti, fiyatı ve parası
G Noktası ve Orgazm,Vajina Estetiği, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Ne şekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalık
Kordon dolanması (fotoğrafları görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü anı
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebeğim Nasıl Rahat Eder?,Nasıl Daha Sağlıklı Olur?
Erkelerde dogum kontrol aşısı,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmalı Mı,Ne Şekilde Nezaman Nasıl Takılır
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Şekilde Nasıl
Gebede , Hamilede Düşük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve boş gebelik nasıl oluşur?
Rahim ağzında yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hızlı gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizliği şekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulantı,kusma ,uyuşma, ödem , karıncalanma, mide yanması ,reflü belirtileri
Doğum kontrol hapları , Gebelikten Hamilelikten Korunma İstememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanısı ,myom tedavisi, nerede nasıl ne şekilde Ve ne zaman yapılır
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canlı Anı Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel ilişki ve birleşme pozisyonları, güvenli mi? ne şekilde olmalı
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadın Sağlığı , Jinekoloji Ve Kadın Hastalıkları
Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı hakkında bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel İlişki İle Geçen Hastalıklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonları
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasıl, Ne Şekilde Yapılır, Gebelik Hamilelik Doğum takibi
Kürtaj Hapı, Düşük İlacı, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sık kürtaj, ard arda kurtaş
Genetik Danışma,Perinatolojik İnceleme nerede nasıl ne şekilde hangi hastane doktor klinikte yapılır
Ağrısız doğum, Epidural Anestezi, Doğum Anı, Sezeryan Anı, Sezaryan Anı, Sezaryen Anı Video
Spiral (Ria) Yöntemi İle Korunma, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum) Kadın Sağlığı Merkezi Muayenesi
Lohusalık (Loğusalık), Üstüne Görme, Üste Görme, Doğum Sonrası Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdaş)
Sünnet, Yenidoğan Sünneti, Doğum Sonrası Sünnet Ve bebek bakımı
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayıcıları, Hamilelik Hesaplayıcıları Hesaplayıcısı Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasıl Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozukluğu Kısırlık Tetkikleri,Kısırlık Tedavisi (Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyatı, Tedavisi
Çocuk İsteği ,Sık Sorulan Sorular
Erkekte Kısırlık, Erkek Kısırlığı
Tüp Bebek, İVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Aşılama Yöntemleri, Kısırlık Tedavisi
Aşılama,İui, Kısırlık Tedavisi
Kısırlık, Bebek İsteği Tetkikleri
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Sağlıklı Yaşam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadın Hastalıkları Takibi Bitkisel Doğal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasıl Ne Şekilde -- Youtube Videoları, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yaşam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji
Kadın Sağlığı ,Unutkanlık, Alzheimer Bunama Hastalığı ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel İsteksizlik, Soğukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel İsteksizlik
İktidarsızlık, İmpotans, Sertleşme Bozukluğu
Bebek ve Cinsiyeti Kız mı,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Merağı, Ne Zaman Kaçıncı Hafta
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri
Genital Siğiller ,HPV Aşısı Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karnında müzik
Suda doğum ,youtube video canlı görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canlı anı,nasıl nerede, kim
Doğumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kanı
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetiği Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +