e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
HPV Tedavisi
 


 

HPV Tedavisi Hakkında

 

1)   HPV tuvaletten ve havuzdan bulaşır diyorlar ancak hpv’nin tuvaletten ve havuzdan gerçekten bulaşma ihtimali nedir? Bu oran yüksek midir, düşük müdür?

HPV cinsel temas ile geçen bir hastalıktır. Tam bir cinsel birleşme oldan dahi çiftler arasında gerçekleşen cinsel bölgelerin teması şeklinde bir yakınlaşma veya oral / anal ilişki ile de geçebilmektedir. Tüm DNA virüslerinin ve tabii ki HPV ’nin dış ortamda yaşama süresi çok  çok kısadır. Taze HPV’li doku ile enfekte olmuş dış ortamlardan kısa süre içinde oluşan bir temas ile indirekt yoldan HPV bulaşabildiği iddia edilmektedir, bence bu çok çok nadir, fakat göz ardı da edilmemesi gereken bir durumdur.

2)   HPV tedavisi gören birine tüylerinden kurtulması için hangi epilasyon yöntemini önerirsiniz ?

Genital siğiller veya diğer adı ile kondilomların kanatılması ve genital bölgede oluşan mikroskopik çiziklere yayılması sonucu bu kondilomlar çok hızlı bir şekilde etraf dokulara yayılırlar ve tedavi sonrası kolaylıkla tekrar ederler.
Genital siğil tespit edilmiş kişilerde altın kural; genital bölgede kesinlike jilet kullanılamaması yönündedir. Jilet genital bölgedeki siğilleri koparmak ve kanatmak ile kalmaz, genital bölge cildinde mikroskopik bazen de derin çizikler yaparak bu bölgelere HPV’nin “ekilmesini” sağlar. Jilet ile hastalar ilk çıktığı odaktan çok daha uzak yerlere virüsü taşıyarak bu bölgelerde de kondilom çıkmasına sebep olurlar.

Peki genital bölge temizliğinde ne yapmak gerekir? Tüy dökücü kremler eğer alerjik reaksiyon olmamış ise kullanılabilinir, ağda dikkatli bir şekilde kullanılır. Ağda mevcut siğilleri kopartıp kanatırsa da yayılımını arttırır. Bizim tavsiyemiz cildi çizmeyecek ve mikrohasar oluşturmayacak yöntem olan makine ile tüy temizliği veya makas ile yüzeysel kısaltma (kondilom tedavisi sırası ve sonrasındaki 6-9 ay) yapılması yönündedir. Unutmamak gerekir ki kondilomların nüksleri en çok ilk tedaviden sonraki ilk 9 ay içinde görülmektedir,12 ay sonra nüks oranı %1 lerin altına düşmektedir. Tabii burada uygulanan tedavi yöntemi nüksler açısından en önemli kriterdir.

3)   Hpv taşıyıcısı biri başka birine hpv virüsünü bulaştırdıktan sonra bulaştırdığı tip neden tip değiştiriyor?

Bir çok hastamızda da, kişisel gözlemimiz, partnerler arasında tek eşli oldukları dönemde farklı bir temas olmamasına rağmen HPV tipinde değişikliklerin görülebildiği yönündedir. Bunun en sık sebebi HPV’nin bir DNA virüsü olması yanında HPV tiplerinin kişiden kişiye farklı inkubasyon  süresi olabileceği için bir kişide HPV testinde tespit edilen HPV  tipinin diğer kişi tarafından alınmış olmasına rağmen uzun bir inkübasyon süresi veya “sessiz enfeksiyon” olabilme olasılığı ile tespit edilememesi veya aynı HPV tipinin daha sonraki süreçte pozitif olarak çıkabilme olasılığıdır.

HPV kişiye özel bir hastalık olup aynı tipler farklı kişilerde değişik inkubasyon süresi ve değişik sonuçlar doğurabileceği gibi vücutta kalış süreleri de değişik olabilmektedir. Burada en önemli faktör kişinin bağışıklık sistemidir. HPV’nin vücutta yaptığı “HPV Yolculuğu” sürecini ve olası etkilerini işte bu bağışıklık sistemi, cinsiyet, sigara / tütün alışkanlığı, kişinin yaşı, sistemik hastalıklar, aynı zamanda HSV varlığı gibi ek faktörler belirler.

4)   Otoimmun hastalığı (Multipl skleroz,romatoid artrit  gibi) olan bir hasta için HPV ile mücadele nasıl olmalıdır?


Maalesef otoimmun hastalığı olan kişiler HPV ile mücadele konusunda en şanssız grupturlar.  Bağışıklık sisteminin düşük olması ki otoimmun hastalıklar ve bunun tedavisinde kullanılan ilaçlar bu sürece olumsuz katkıda bulunurlar; genital siğillerin nüks olasılığı, yayılma ve büyüme hızı ile birlikte HPV’nin vücutta kalma süresini hep olumsuz etkilerler.  Yapılan tüm çalışmalar HPV tiplerinin hepsinin  %98 oranında ortalama 2-4 yıl içinde vücuttan attığını göstermiştir.  Bu sürede etkili olan en önemli faktör tabii ki immun sistem yani bağışıklık sistemidir. Otoimmun hastalığı olan yada sistemik hastalık( diabet, guatr), HİV, HSV gibi  ek immun sistem ile alakalı sorunları olan kişilerde HPV’nin  vücuttan temizlenme  süreci 2-4 yıl değil maalesef çok daha uzun yıllar alabilmektedir.
Otoimmun hastalığı veya benzer ek bağışıklık sistemini düşüren hastalığı / sorunu olan kişilerin bu hastalıkları ile ilgili bir uzmandan destek almaları dışında bir dietisyenden destek almalarını da tavsiye ederim. 

 

5)   AHCC kullanıp, bağışıklığımızı yüksek tutup genital bölgede 6. ayda hpv negatif sonucunu aldığımızda artık oral bölgeden de negatif olmuşuzdur diyebilir miyiz? Yani ekstra test yaptırmamıza gerek var mı? Genital bölgeden negatif olunan HPV virüs ile ağızdan da eşzamanlı olarak negatif olur muyuz?

AHCC ‘yi bizler de HPV  pozitif hastalarımıza bağışıklık sistemini desteklemek için diğer başka ek ilaçlar ile birlikte tavsiye etmekteyiz ve  hakikaten genel anlamda bağışıklık sistemine önemli katkı sağladığını gözlemledik.

Oral HPV konusu biraz genital bölgeye göre kısmen karmaşık ve çok uzun bir konu. Özet olarak genital bölgenin HPV temiz olması oral ve baş boyun bölgesinin de negatif olacağı anlamına gelmez. Genital bölgede sıklıkla HPV pozitif olan tipler, ağız boğaz bölgesinde çok daha zor yerleşir ve etkili olabilirler, ayrıca ağız bölgesinde var olan normal flora HPV bulaşmasına ve persistansına karşı ciddi bir savunma sistemidir.  Fakat HPV nin bazı tipleri oral bölgede genital bölgeye göre daha uzun süre sebat ettikleri ve pozitif kaldıkları iddia edilmektedir.

Ağız- boğaz için en önemli tipler HPV tip 16,18,31 ve 33 tür. Oral seks hikayesi olan ve partnerinde bu tiplerin bir tanesi tespit edilmiş hatta şüphesi bile olan hastalarımıza bizler “oral hpv test” tavsiye ediyoruz.  Özellikle HPV tip 16,18,31 baş boyun kanserlerinin en sık sebeplerinden birini oluşturduğunu unutmamak gerekir. Avrupa’da bir çok ülkede “kendi kendine yapılan oral hpv testi” eczanelerde satılmakta ve tükrükte HPV ile oral risk tespit edilebilmektedir.

6) Menopoza giren fakat çoktan hpv negatif olmuş bir kadın için, menopoz sürecindeki hormonal değisiklikler HPV’yi nasıl etkiler? Aynı durum menopoz döneminde oral tutulum için de geçerli mi? Hpv bu dönemde tekrardan aktif olabilir mi?

HPV genellikle gençlerin hastalığıdır. DNA kırılmasının en yüksek olduğu 18-25 arasındaki kişilerde daha kolay bulaşır, daha çok anormal hücre değişikliği yapabilir ve kanser riski oluşturur ve daha uzun süre vücutta kalır.

Menopoz döneminde HPV aktivitesi, bulaştırıcılığı, DNA kırılması gençlere göre daha düşüktür. Daha önce HPV negatif olan menopozdaki bir kadının hormonal değişikliklere bağlı olarak yeni bir temas ile HPV alma ihtimali yoksa HPV ‘nin tekrar pozitif olması ihtimal dışıdır. Menopozdaki hastalarda gençlere göre daha sıklıkla riskli HPV tiplerine bağlı olarak vajina ve vulva da anormal hücre değişiklikleri (VİV / VAİN)  gözlemlemekteyiz. Bunun sebebi de bölgedeki menopoza bağlı östrojen eksikliği sonucu genital atrofidir. Lichen sclerosus ve atroficus hastalarında yapılan bir çalışmada gelişen vulva kanserinin en önemli predispozan faktörlerinden birinin daha önce var olan HPV pozitifliği olduğu iddia edilmiştir. Menopozdaki HPV pozitif veya HPV risk gurubu hastalar çok iyi bir şekilde takip edilmeli ve şüphe durumunda vulvoskopi yapılmalıdır.

7) HPV Tip 16 hpv ile enfekte olan birinde tip değistirip tip 68 olduysa enfekte olan kişinin vücudu şu an tip 16’yı tanıyor mu?

HPV tiplerine karşı maalesef kalıcı bir bağışıklık gelişmemekte ve belirli bir HPV tipini alıp negatife dönen kişi aynı HPV tipini tekrar alabilmektedir. HPV aşısının dahi koruyuculuğu bazı yayınlara göre 4-5 yıl ile sınırlı olup 5 yıl sonra rapel (ek doz)yapan merkezler vardır. Bu sebeple zaten HPV negatifleşen kişilere de risk gurubunda olan HPV pozitif hastalar gibi yurt dışında bir çok merkezde hatta 39 yaşına kadar HPV aşısı tavsiye edilmektedir.

8)Hastalarınızdan hiç negatif olduktan sonra tek eşliliğe devam etmesine veya ilişkisi olmamasına rağmen bir süre sonra tekrar siğil çıkaran hastası oldu mu?

Tabii ki oldu. HPV negatif demek daha önce tespit edilemeyen, sessiz olan HPV varlığını göstermez.  Uzun zamandır var olan, HPV testinde daha önce tespit edilememiş ve değişik faktörler sonucu aktifleşen bir HPV tipinin genital siğil ile karşımıza çıkması mümkündür. Bu tür durumlarda kondilom HPV tiplemeye gönderildiğinde tabii ki değişik bir HPV tipini tespit etmek mümkündür. Ayrıca laboratuar sonuçlarının yanlış negatifliğini ve eksik tip bakılmasının da göz önünde bulundurmak gerekir.

9) Ahcc hakkında ne düşünüyorsunuz?

HPV’ nin bir ilacı yoktur, HPV’ yi bir ilaçla öldürmek veya yok etmek mümkün değildir. HPV yi vücuttan temizleyen kişinin bağışıklık sitemi ve T lenfositlerdir.  Son dönemlerde yapılan tüm çalışmalar ve bizim şahsi gözlemlerimiz de  HPV tiplerinin hepsinin  %98 oranında ortalama 2-4 yıl içinde vücuttan attığını göstermiştir. Bu noktada tabi ki hastanın tedavisinin doğru yöntemlerle yapılmasının önemi büyüktür. Tedavide tek bir siğilin dahi bırakılması sürecin uzamasına sebep vermektedir. Eşlerin birlikte tedavi olması da gerekmektedir.

Bu atılma süresini kısaltan kişinin bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemini destekleyen tüm faktörler HPV ile mücadelede vücuda yardımcı olurlar.  Beslenme alışkanlığı ( bağışıklığı güçlendirici diyet), bazı yardımcı ilaçlar ( AHCC, propolis, folik asid, B vitamini, Çinko, beta glukan v.b) ve hayatın düzene sokulması ( sigarayı bırakma, bağımlılık yapan madde kullanmama, alkolu sınırlı tüketim, spor yapma vb) HPV ile mücadelede ana faktörlerdir.

AHCC  bağışıklık sistemini  HPV  gibi virütük enfeksiyonlara karşı güçlendiren ve kişinin HPV ile mücadelesine fayda sağlayan bir gıda takviyesidir. Bizler hastalarımıza AHCC ve ek bağışıklık sistemi ilaçlarını, vitamin/ minerallerini  tavsiye edip beslenme alışkanlıkları için de önerilerde bulunuyoruz.

Şahsi gözlemlerimiz AHCC kullanımının HPV ile mücadelede bağışıklık sistemine ciddi anlamda ek faydası olduğu ve hastaya ayrıca ek bir motivasyon da sağladığı yönündedir.

10) Negatif olduğumuz tipe karşı bağışıklık kazanıyor muyuz?

Maalesef hayır. Negatif olunan tipi tekrar partnerden geri almak mümkün. Aşıların dahi etkisinin ortalama 4-5 yıl olduğu iddaa edilmekte. Negatif olunan tipi tekrar almak mümkün olduğu için bu sebeple hastalara belirli bir süre korunmaları için HPV aşısı önerilmektedir. 

Partner tedavisi de bu sebeple önemlidir. Çiftlerden birinde HPV mevcutsa karşı tarafa yeniden bulaştırıcılık olacaktır. Özellikle  genital siğil varlığında HPV bulaştırıcılığı daha yüksektir. Mevcut genital siğiller en iyi şekilde tedavi edilmelidirler.

11) Bakire olduğu halde hpv ile enfekte olmuş bir kişinin rahim ağzında hücresel değisiklik ( CIN 1,CIN 2,CIN 3) oluşma ihtimali nedir?

Aktif cinsel hayatı olanlara göre bu ihtimal çok düşüktür. Fakat tabii ki vardır. Burada HPV tipi önemlidir. Özellikle HPV tip 16 ve 18 pozitif  bakire hastalara  cytobrush ile  kızlık zarına dokunmadan smear testi almak mümkündür. Unutmamak gerekir ki HPV tip 16 ve 18 sadece rahim ağzı değişkliği (CİN1,2,3) değil ayrıca bakirelerde dış genital vulva kanseri öncü hücrelerini (VİN 1,2,3)  yapma olasılığı da vardır.

Kendinde herhangi bir genital siğil  şikayeti olmayan, partnerinde  ise  bu riskli HPV tiplerinden biri mevcut  bakirelerde de  cytobrush ile hpv tipleme ve smear testi yapılmalıdır. HPV cinsel ilişki değil cinsel temas ile geçen bir hastalık olduğu için bakirelerde ayrıca perianal / makat etrafı ve oral/ağız-boğaz bölgelerin de irdelenmesi önemlidir.

12) Her iki birey de hpv pozitif ise ve sadece birbirleriyle cinsel anlamda birlikte oluyorlarsa her yakınlaşmalarında pinpon etkisi devam eder mi?

Evet, maalesef devam eder. Bu sebeple eşlerin aynı anda tedavi olmaları çok önemlidir. Yapılan bir çalışmada aktif lezyon varlığında (genital siğil / kondilom) HPV’ nin karşıya bulaşma olasılığı HPV tipine ve kişinin bağışıklık sistemine göre değişkenlik göstermekle birlikte %65-75, genital siğil yok ise portörlük durumunda %2-6 arasında olduğu iddia edilmiştir. Aktif lezyonlar yani genital siğiller tedavi edilene kadar cinsel ilişkiden uzak durmak önemlidir.

13) Hpv genotipleme testimiz negatif çıktığı zaman gönül rahatlığı ile hpv virüsü vücuttan atılmış diyebilir miyiz? Yoksa virüs ‘’uyku’’ durumuna mı geçmiştir ?

HPV genotipleme testi negatif çıktığında  bu virüsü tıbbi olarak atmış olursunuz ve bu atılan tipin “uyku” durumu gelişmiyor.. Fakattt.. Daha önce çıkmayan ve sessiz (silent enfeksiyon) halinde olan, inkübasyon periyodunu tamamlamamış başka bir virus pozitif olabilir. Yurt dışında bir çok merkez  birer yıl ara ile 2 kez HPV testi ile konfrime eder iken bazı merkezler de  3 yıl smear testleri normal ve genital siğil nüksü olmayan hastaya HPV testi dahi yapmayıp “HPV Free” kabul etmektedirler. Yapılacak kontrol HPV testini ve şeklini hastanın kliniğine göre belirlemek en doğru yaklaşım olacaktır.

14) Deflagyn hpv virüsünün vücuttan atılmasına yardımcı olur mu?

Hayır. HPV’ yi öldüren, tedavi eden, yok eden bir ilaç yoktur. ( Rusya ‘da mevcut olan FDA onayı almamış, bizim de tavsiye etmediğimiz ciddi yan etkileri olan HSV ve HPV de kullanılan antivirütük etkili sistemik bir ilaç hariç). Deflagyn bir HPV ilacı değildir, HPV ye bağlı rahim ağzındaki CİN1 ve CİN 2 durumlarında (Kolposkopi ve biopsi  ile mutlaka CİN1 ve CİN 2  teyid edilmesi gerekir)  bu anormal değişimi tedavi edebilen ve hücresel değişikliği geri çevirdiği iddia edilen lokal etkili bir ilaçtır. Bizler de smear sonucu ASCUS ,CİN1,CİN 2 çıkan hastalarımızda kolposkopik ve biopsi ile teyit edilmiş hastalarımızda kullandığımız bir tedavi yöntemi olup olumlu geri dönüşler almaktayız.

HPV’nin şu anda ilaçla bir tedavisi yoktur. Tedavisi sizin bağışıklık sisteminizdir. Şu anda HPV ve HSV tedavisi için “immunoterapi” bağlamında tedavi edici bir ilaç ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup önümüzdeki yıllarda piyasaya çıkacağı olasıdır.

15) HSV yani Genital Uçuk Herpes Virüsü için önerebileceğiniz tedavi yöntemi var mıdır? Bilindiği üzere herpes virüsü ömür boyu kalıcı oluyor vücutta diye biliyoruz, bu konudaki tıp anlamında gelişmeler var mıdır? Siz ne düşünüyorsunuz?

Herpes genitalis HSV tip 2 maalesef ömür boyu vücutta kalabilen dönem dönem alevlenmeler tarzında kendini gösteren, HPV gibi kanserojen riski olmayan ve aynen HPV gibi ilaçla kesin bir tedavisi bulunmayan bir cinsel ilişki ile geçen hastalıktır. Sadece Herpes lezyonlarının alevlenmesi sırasında kullanılan antibiyotik benzeri antivirütik ilaçlar mevcuttur. Herpes için HPV de olduğu gibi “immunoterapi” bağlamında ilaç geliştirme çalışmaları vardır. Ayrıca unutmamak gerekir ki HSV pozitif kişiler HPV virüsünü çok daha kolay alırlar.

16 ) HPV pozitif hastalara önerileriniz nedir?

1-   HPV pozitif tanısı konduğunuzda mutlaka bunu partneriniz/ eşiniz ile paylaşın ve onu/onların bir doktora gitmesini sağlayınız. HPV ihmal edildiği zaman çok ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir ve erken teşhis özellikle kadınlarda hayat kurtarıcıdır. Dürüst olun, durumunuzu saklamayın. Vicdani ve etik olarak karşınızdaki kişiyi/kişileri mutlaka bilgilendirin.

2-   Profesyonel destek alın. Genital siğil ile yaşamayın. Mutlaka en etkili yöntemle kondilomlardan kurtulun. Çünkü genital siğil varlığında hem HPV’nin partnerinize bulaştırıcılığı fazla hem de sizde çok hızlı bir şekilde yayılma olasılığı yüksektir.

3-   Hayatınızı düzene sokun. Sigara, tütün, bağımlılık yapan maddeleri bırakın. Spora başlayın, sağlıklı beslenin. Sistemik bir hastalığınız var ise ( diabet, guatr, anemi vb) mutlaka ilgili uzman doktora başvurup kontrol altına alın.

4-   Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek doktorun tavsiye ettiği ilaç ve vitaminleri mutlaka kullanın. HPV yi yok edebilecek tek faktör sizin bağışıklık sisteminizdir. Bunu unutmayın.

5-   Genital siğiller geçene kadar genital bölge temizliğinde jilet kullanmayın. Genital siğilleri kanatıp bölge cilt yapısında küçük travmalar oluşturursanız hem genital siğiller çok hızlı yayılır hem de çok tekrar eder.

6-    Tek eşli olun. Unutmayın ki prezervatif HPV ye karşı tam koruma sağlamaz ve toplumumuzda da HPV pozitifliği çok ciddi oranlara ulaşmış durumdadır.

7-   Rutin doktor kontrollerinize gidin. Özellikle kadınların smear testini düzenli yaptırmaları çok önemlidir. Eğer doktorunuz tavsiye etmiş ise HPV aşınızı olun. Fakat unutmayın ki HPV aşısı olmuş olmanız doktor kontrolleri ve smear testine artık gerek yok anlamına gelmez. Aşının etkisi 4-5 yıl olduğu iddia edilmektedir. Ayrıca HPV ile ilgili halen birçok bilinmeyen vardır.

8-   Son olarak.. HPV ‘ye esir olmayın… HPV ile mücadeleyi sakın bırakmayın.. Hayat akışınızı, beklentilerinizi, hayata dair planlarınızı sakın bozmayın, ertelemeyin.. Vücudunuz  HPV yi temizlemekte..  Yeter ki önlem alın.. HPV den kurtulacaksınız.

 

Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu

Halaskargazi caddesi No 216

Doğançay apt kat 2 Şişli/ İst

0212 2334647

05398288152

www.hpvdoktoru.net

www.genitalsigil.net


 

Genital Siğil HPV Hakkındaki Son Gelişmeler İçin Tıklayın !!

 

Dr. Nevra Topalismailoğlu HPV Nedir, Genital siğiller nedir hakkında bilgi veriyor , video;

 

  HPV nasıl bulaşır, bulaşma yolları şekilleri, Genital siğil nasıl bulaşır, Video Dr Nevra Topalismailoğlu

                                       Geri 

Smear testi nedir
Erkek prezervatifi
Jinekolojik kanserler
 Kondilom, HPV Resimleri Görüntüleri
 Kondülom Tedavisi Ve Takibi
HPV Nasıl Bir Virüstür?
Vulvada Kaşıntı, Tedavisi Ve Sebepleri
 Leep, Konizasyon Yöntemi, Ameliyatı
Molluskum Kontagiozum, Genital Lezyonlar Ve Bül
 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Boşalma İmpotans
Merak Edilen Cinsellik Kadın Hastalıkları Youtube Görüntleri Videoları Canlı Görüntü Yayın Tv Anı
Kadında Erkekte Eşcinsellik, Lezbiyenlik
Kadında masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma İçin cinsellik,yöntemler tedaviler
İlk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kızlıkzarı ve Cinsellik
Meme Kanseri, Ağrısı Teşhis Ve Tedavisi, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Kadın Sağlığı Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Doğum Resimleri Görüntüleri Anı, Fiyatları Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapılmalı Mı? Olmalı Mı?Nasıl
Genital Siğiller, Genital Siğil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Aşısı Kondilom, HPV, Siğil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akıntı Kaşıntı
Kadın Hastalığı Olarak Vajinal Akıntı
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadında Tüylenme, Tüy Artışı
Endometriozis Belirtileri Tanı Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Değerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtaş ücretleri, fiyatları, parası ve hastanesi
Kısırlık, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
İdrar Kaçırma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyatı
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalık Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalıkta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyatı laparaslopi
Kadın Doğum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kısırlık Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakım
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadın Doğum Uzmanı Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasıl , ücreti, fiyatı ve parası
G Noktası ve Orgazm,Vajina Estetiği, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Ne şekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalık
Kordon dolanması (fotoğrafları görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü anı
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebeğim Nasıl Rahat Eder?,Nasıl Daha Sağlıklı Olur?
Erkelerde dogum kontrol aşısı,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmalı Mı,Ne Şekilde Nezaman Nasıl Takılır
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Şekilde Nasıl
Gebede , Hamilede Düşük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve boş gebelik nasıl oluşur?
Rahim ağzında yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hızlı gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizliği şekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulantı,kusma ,uyuşma, ödem , karıncalanma, mide yanması ,reflü belirtileri
Doğum kontrol hapları , Gebelikten Hamilelikten Korunma İstememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanısı ,myom tedavisi, nerede nasıl ne şekilde Ve ne zaman yapılır
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canlı Anı Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel ilişki ve birleşme pozisyonları, güvenli mi? ne şekilde olmalı
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadın Sağlığı , Jinekoloji Ve Kadın Hastalıkları
Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı hakkında bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel İlişki İle Geçen Hastalıklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonları
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasıl, Ne Şekilde Yapılır, Gebelik Hamilelik Doğum takibi
Kürtaj Hapı, Düşük İlacı, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sık kürtaj, ard arda kurtaş
Genetik Danışma,Perinatolojik İnceleme nerede nasıl ne şekilde hangi hastane doktor klinikte yapılır
Ağrısız doğum, Epidural Anestezi, Doğum Anı, Sezeryan Anı, Sezaryan Anı, Sezaryen Anı Video
Spiral (Ria) Yöntemi İle Korunma, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum) Kadın Sağlığı Merkezi Muayenesi
Lohusalık (Loğusalık), Üstüne Görme, Üste Görme, Doğum Sonrası Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdaş)
Sünnet, Yenidoğan Sünneti, Doğum Sonrası Sünnet Ve bebek bakımı
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayıcıları, Hamilelik Hesaplayıcıları Hesaplayıcısı Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasıl Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozukluğu Kısırlık Tetkikleri,Kısırlık Tedavisi (Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyatı, Tedavisi
Çocuk İsteği ,Sık Sorulan Sorular
Erkekte Kısırlık, Erkek Kısırlığı
Tüp Bebek, İVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Aşılama Yöntemleri, Kısırlık Tedavisi
Aşılama,İui, Kısırlık Tedavisi
Kısırlık, Bebek İsteği Tetkikleri
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Sağlıklı Yaşam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadın Hastalıkları Takibi Bitkisel Doğal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasıl Ne Şekilde -- Youtube Videoları, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yaşam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji
Kadın Sağlığı ,Unutkanlık, Alzheimer Bunama Hastalığı ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel İsteksizlik, Soğukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel İsteksizlik
İktidarsızlık, İmpotans, Sertleşme Bozukluğu
Bebek ve Cinsiyeti Kız mı,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Merağı, Ne Zaman Kaçıncı Hafta
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri
Genital Siğiller ,HPV Aşısı Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karnında müzik
Suda doğum ,youtube video canlı görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canlı anı,nasıl nerede, kim
Doğumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kanı
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetiği Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +