e-gebelik.net Bize Ulasin Anasayfam Yap Sik Kulananlara Ekle Sorulari Cevapliyor
   
Kısırlık Tedavi Yöntemleri
 


 

Kısırlık Ve Tüp Bebekte Akupunktur
Uygulaması

 

Eski bir Çin tedavi tekniğidir. Vücudun belli noktalarına yerleştirilen iğnelerle yapılan bir tedavi yöntemidir. Uygulanan bu iğnelerin ayrı özellikleri olduğu gibi vücutta doğrusal olarak bulunan belli noktalara uygulanıyor. Uygulama noktalarında pozitif bir enerjinin yayıldığına inanıyorlar ve bu enerjiye qi adını veriyorlar.Çin'de varolan inanca göre Qi de yani yayılan pozitif enerjinin yokluğunda insanlarda dayanılmaz acıların olduğunu ve hastalıkların başladığını biliyorlar. Dolayısıyla Çin felsefesiyle akupunktur uygulaması acıyı engellemekten diğer tüm hastalıkların tedavisine kadar uzanabiliyor. Hatta yapılan mevsimsel terapilerde nezle ve gribi önleyici ve tedavi edici rol oynuyor.

Vücutta iğne uygulanan bölgelerin her biri bir organı temsil ediyor. Çin felsefesine göre vücudumuzda tam 2000'nin üzerinde nokta bulunuyor.İğnelerin etkileri yapılan bölge ve uygulama şekline göre değişiyor.Uygulanan iğnelerin etkinliğini artırmak için her noktaya uygun iğne ve doğru iğneler olabilmesi için bazı oynamalar yapılıyor. Bazı bölgelere ısıtılmış,eğrilmiş iğneler konulurken yine bazı noktalara da ilaçlı iğneler konulması gerekiyor. Bazı durumlarda iğneler ile birlikte hafif şiddette elektrik akımları da uygulanıyor.

Akapunkturun Etki Mekanizması Ne Şekildedir?

Alıcı hücrelerinin ve sinir uzantılarının çok yoğun olduğu akupunktur noktalarına batırılan iğneler sayesinde, merkezi sinir sistemine bir uyarı gidiyor. Yani merkezi sinir sistemine, hasta olan organınızla ilgili bir uyarı gönderiliyor. Böylece insanın, kendi kendini tedavi etmesini sağlayan sistemler harekete geçiyor ve bir sonuç ortaya çıkıyor. Bazı hastalıklarda sonuç hemen görülebilirken, bazılarında ise birkaç seans gerekebiliyor. Bu nedenle her hastalığın seans sayısı farklı. Akupunkturla, vücuttaki dengesizlik ortadan kaldırılarak, hastalıklar tedavi edilmeye çalışılıyor

Akupunktur Güvenli Bir Tedavi Metodu Mudur?

Yeterli bir eğitim almış bir doktor tarafından uygulandığı taktirde akupunktur tedavisi son derece güvenlidir. Bazı hastalarda iğne yerinde hafif bir çürük, tedavi sonrası hafif bir yorgunluk hissi veya da çok nadiren bayılma meydana gelebilir. Çürük, iğnenin çok ince olmasına rağmen, genellikle tedavi sırasında hareket etmeye bağlı olarak, minik bir cilt altı kılcal damarın zedelenmesine bağlı olabilir. Bayılma, hastanın aç ve çok yorgun olması durumunda olabilir ki zaten yatarak tedavi bu olasılığı büyük oranda ortadan kaldırır

Akupunktur İle Hangi Hastalıkları Tedavi Edilebilinir?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) resmi verilerine göre, akupunktur 54 hastalığa iyi geliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmış, bilimsel bir yöntem olan akupunktur, bazen mevcut tedaviye ek olarak, bazense tek başına yararlı olabiliyor. Etki ettiği bildirilen bazı hastalık ve sağlık durumlarından bazıları ise;Boyun fıtıkları, kireçlenmeleri, ağrıları. Bel fıtıkları, kireçlenmeleri, ağrıları. Sırt ağrıları. Depresyon. Hipotansiyon. İktidarsızlık. Kabızlık. Sancılı adet. Akut ve kronik gastrit. Diyabet (şeker hastalığı). Omuz kireçlenmeleri ve ağrıları. Diz kireçlenmeleri ve ağrıları. Romatizmal ağrılar. Bacak kol ve diğer eklem ağrıları.Kanserde akapunktur veya kanser tedavisinde akupunktur  uygulamaları uzak doğuda mevcut olsa da bilimsel bir yanı ve açıklaması yoktur. Migren ve diğer baş ağrıları. Mide yanma, ekşime ve ağrıları. Stres, gerginlik ve buna bağlı uykusuzluk. Ruhsal dalgalanmalar. Hipertansiyon (damar sertliği). Astım. Cinsel isteksizlik, Kısırlık, Sperm Bozukluğu , Tenisçi Dirseği, Siyatik,Gerilim, Korku-Evham, Yüzdeki Sivilceler  ve Kulak Çınlaması.

Kısırlık Ve Tüp Bebek Tedavisinde Akupunkturun Yeri Nedir?

Yıllardır tamamlayıcı tıbbın özellikle doğurganlık, kısırlık, hatta kanser ve hepatit gibi ciddi hastalıklar üzerinde etkisini araştıran Dr. Raymond Chang'ın ekibiyle yapmış olduğu son çalışma, akupunkturun doğurganlık üzerinde de olumlu etkisi olduğunu, hatta doğurganlığı artırdığını gösteriyor. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar üzerinde yapmış olduğu araştırmaya göre, akupunktur tedavisinin doğurganlığa olumlu etkisi var,akupunktur tedavisi sayesinde sadece yumurtlama ve kadınların âdet dönemi daha düzenli olmuyor, aynı zamanda kan dolaşımının düzene girmesine bağlı olarak rahim de daha iyi kanla beslendiği için doğurganlık artıyor.
Akupunktur kısırlık ve doğurganlık konusunda, daha çok klasik tedaviye yardımcı bir tedavi. Yapılan son araştırmalarda, akupunkturun doğurganlığı artırdığı gösteriliyor. Ancak bunun bir 'kısırlık tedavisi' olduğunu söylemek yanlış. Ancak klasik tedaviye ek olarak akupunktur uygulandığında, sonuç çok daha başarılı oluyor. Bu, yurtdışındaki yayınlarda da gösteriliyor. Akapunkturun en önemli özelliği, hastayı rahatlatması. Bir hastalığın tedavisinde de hastanın ruh hali, hastanın stresten arınmış olması ve rahatlaması çok önemli. Akupunktur ayrıca, âdet düzensizliklerini ve menopoz şikâyetlerini giderdiğini, rahmin daha verimli hale gelmesini sağladığını, vücuttaki sistemlerin düzgün çalışmasını sağlayarak cinsel isteği de artırabilir. Yapılan araştırmalarda, akupunkturun, erkeklerde de üreme sağlığına olumlu etkisi olduğu görülüyor. Akapunkturun, özellikle erkeklerde sperm sayısını artırdığına yönelik çok araştırma var. Akupunkturun doğurganlığı artırdığını söyleyebiliriz. Akupunktur, doğurganlık konusunda sadece bir yardımcı tedavi. Ancak baş ağrısı, şişmanlık gibi rahatsızlıklarda da tek başına tedavi edici olabiliyor. Özellikle de kan dolaşımının düzene girmesi, hızlanması, üreme organlarının yanı sıra diğer organların da daha çok kanla beslenerek daha iyi çalışmalarını sağlıyor.
Tüp bebek uygulama merkezlerinde akupunkturla beraber uygulanan vakalarda başarı oranının % 30 daha yüksek olduğunu gösteriyor. Akupunktur tedavisi , tüp bebek tedavisinin en kritik aşaması olan ve belki de gebelik oranlarını doğrudan etkileyen embryo transferi aşamasında yapılmaktadır. Embryo transferinden önce 25 dakika ve transfer işlemi sonrasında 25 dakika olmak üzere toplam 50 dakikalık bir süreçtir. Bu yöntemin en önemli avantajı ağrısız bir uygulama olması ve hastayı işlemden önce rahatlatmasıdır. Bu nedenle stresin vücudunuzda yarattığı olumsuz değişikliklerin önlenmesi ve gebelik oranlarının artması beklenmektedir. Akapunkturun hangi mekanizma ile gebelik oranlarını arttırdığını kesin olarak bilinmemekte.Ancak belirli noktalara yapılan uyarı ile tüm vücutta beta-endorfin denen bir kimyasal maddenin salgılanması artmaktadır. Bu artış ile GnRH salınımı ve dolaylı olarak vücudun ürettiği steroit ve gonadotropin hormonlarının salgılanması artmaktadır. Ek olarak akupunktur uygulaması sonrasında uterusa olan kan akımını artar ve sonuç olarak rahimde gebeliğin oluşmasını kolaylaştıran koşullar sağlanır. Bütün bu değişiklikler sayesinde transfer edilen embryoların implantasyon oranının arttığı düşünülmektedir.

Akapunktur Kısırlık Tedavilerinde Ne Zaman Ve Kaç Seans Yapılmalıdır?

Tedaviden yaklaşık 5 hafta öncesinden başlayarak akupunktur tedavisi gören anne adaylarında başarının % 20-30  arttığı bilinmektedir.Özellike tüp bebek uygulamalarında. embriyoyu anne karnına yerleştirmeden ( embriyo transferi) hemen önce  yapılacak bir seansın bile  başarı oranını arttırmaktadır.

 Kısırlık Tedavisinde Akupunkturun Kullanımı Hakkındaki Bilimsel Çalışmalar Var Mıdır??

 İlk yapılan ve tüp bebek uygulamalarında akapunkturun uygulanmasını güncel hale getiren çalışma, Amerika Birleşik Devletlerinde 2002 yılında Dr WE Paulus tarafından yapılan ve Fertility & Sterility isimli saygın bir tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmadır.Bu çalışma ile  akupunktur tedavisinin tüp bebek tedavisi yapılan  çiftlerde gebelik oranlarını belirgin arttırdığının gösterilmesi ile  Amerikada tüp bebek kliniklerinde akapuktur uygulamaları giderek yaygınlaşan bir uygulama haline gelmiştir.
Bu konu ile ilgili ciddi, 7 tane çalışmayı içeren ikinci bir makale yine  2006 yılında Fertility&Sterility dergisinde yayınlanmıştır. Bu makaledeki özellikle 2 tane  çalışmada tüp bebek tedavisine alınan hastalara embryo transferi aşamasından hemen önce akupunktur yapılmasının klinik gebelik oranlarını arttırdığı gösterilmiştir.Bu çalışmalardan ilki Danimarka da toplam  273  hasta üzerinde  yaptıkları ve akupunkturun tüp bebek tedavisinde  gebelik oranlarını arttırdığını gösteren bir yayındır. Bu yayında akupunktur yapılan grupta klinik gebelik oranı %39 olarak saptanmış, akapunktur yapılmayan kontrol grubunda ise %24 olarak saptanmıştır.  İkinci çalışma ise Almanya  yapılmış olan bir çalışma olup  toplam 225 hastada klinik gebelik oranı akupunktur yapılan hastalarda %33.9 olarak saptanmıştır .
Tüp bebek , kısırlık ve sperm problemi durumlarında akupunktur uygulamaları ile yeni çalışmalara ve bilgilere gereksinim vardır.

 

                                              Geri 

 

Erkekte kısırlık
Tüp Bebek Nasıl Uygulanır?
İVF, Tüp Bebek Hakkında Sık Sorulanlar
Endometriyozis nedir
Aşılama Yöntemi (İntra Uterin İnseminasyon)
Gebe (Hamile) Kalmak İçin Cinsellik
Gebelikte Hamilelikte akupunktur (akapunktur) güvenli mi?
Adet Düzeni Ve Ovulasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Boşalma İmpotans
Merak Edilen Cinsellik Kadın Hastalıkları Youtube Görüntleri Videoları Canlı Görüntü Yayın Tv Anı
Kadında Erkekte Eşcinsellik, Lezbiyenlik
Kadında masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma İçin cinsellik,yöntemler tedaviler
İlk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kızlıkzarı ve Cinsellik
Meme Kanseri, Ağrısı Teşhis Ve Tedavisi, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Kadın Sağlığı Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Doğum Resimleri Görüntüleri Anı, Fiyatları Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapılmalı Mı? Olmalı Mı?Nasıl
Genital Siğiller, Genital Siğil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Aşısı Kondilom, HPV, Siğil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akıntı Kaşıntı
Kadın Hastalığı Olarak Vajinal Akıntı
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadında Tüylenme, Tüy Artışı
Endometriozis Belirtileri Tanı Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Değerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtaş ücretleri, fiyatları, parası ve hastanesi
Kısırlık, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
İdrar Kaçırma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyatı
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalık Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalıkta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyatı laparaslopi
Kadın Doğum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kısırlık Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakım
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadın Doğum Uzmanı Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasıl , ücreti, fiyatı ve parası
G Noktası ve Orgazm,Vajina Estetiği, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Ne şekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalık
Kordon dolanması (fotoğrafları görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü anı
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebeğim Nasıl Rahat Eder?,Nasıl Daha Sağlıklı Olur?
Erkelerde dogum kontrol aşısı,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmalı Mı,Ne Şekilde Nezaman Nasıl Takılır
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Şekilde Nasıl
Gebede , Hamilede Düşük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve boş gebelik nasıl oluşur?
Rahim ağzında yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hızlı gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizliği şekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulantı,kusma ,uyuşma, ödem , karıncalanma, mide yanması ,reflü belirtileri
Doğum kontrol hapları , Gebelikten Hamilelikten Korunma İstememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanısı ,myom tedavisi, nerede nasıl ne şekilde Ve ne zaman yapılır
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canlı Anı Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel ilişki ve birleşme pozisyonları, güvenli mi? ne şekilde olmalı
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadın Sağlığı , Jinekoloji Ve Kadın Hastalıkları
Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı hakkında bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel İlişki İle Geçen Hastalıklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonları
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasıl, Ne Şekilde Yapılır, Gebelik Hamilelik Doğum takibi
Kürtaj Hapı, Düşük İlacı, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sık kürtaj, ard arda kurtaş
Genetik Danışma,Perinatolojik İnceleme nerede nasıl ne şekilde hangi hastane doktor klinikte yapılır
Ağrısız doğum, Epidural Anestezi, Doğum Anı, Sezeryan Anı, Sezaryan Anı, Sezaryen Anı Video
Spiral (Ria) Yöntemi İle Korunma, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum) Kadın Sağlığı Merkezi Muayenesi
Lohusalık (Loğusalık), Üstüne Görme, Üste Görme, Doğum Sonrası Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdaş)
Sünnet, Yenidoğan Sünneti, Doğum Sonrası Sünnet Ve bebek bakımı
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayıcıları, Hamilelik Hesaplayıcıları Hesaplayıcısı Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasıl Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozukluğu Kısırlık Tetkikleri,Kısırlık Tedavisi (Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyatı, Tedavisi
Çocuk İsteği ,Sık Sorulan Sorular
Erkekte Kısırlık, Erkek Kısırlığı
Tüp Bebek, İVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Aşılama Yöntemleri, Kısırlık Tedavisi
Aşılama,İui, Kısırlık Tedavisi
Kısırlık, Bebek İsteği Tetkikleri
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Sağlıklı Yaşam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadın Hastalıkları Takibi Bitkisel Doğal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasıl Ne Şekilde -- Youtube Videoları, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yaşam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji
Kadın Sağlığı ,Unutkanlık, Alzheimer Bunama Hastalığı ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel İsteksizlik, Soğukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel İsteksizlik
İktidarsızlık, İmpotans, Sertleşme Bozukluğu
Bebek ve Cinsiyeti Kız mı,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Merağı, Ne Zaman Kaçıncı Hafta
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri
Genital Siğiller ,HPV Aşısı Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karnında müzik
Suda doğum ,youtube video canlı görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canlı anı,nasıl nerede, kim
Doğumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kanı
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetiği Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +