e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Meme Hastalıkları
 
 

Mamografi
Ve
Dijital Mamografi

 

Mamografi düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir. Üç boyutlu meme yapılarının X ışını kullanarak iki boyutlu olarak görüntülenmesidir. Mamografi cihazı memede ele gelen lezyonlara göre çok daha erken bir evrede olan, klinik olarak gizli durumdaki, ele gelmeyen  meme kanserlerini belirlemeye yarar. Meme kanseri el ile hissedilir  duruma gelmeden iki yıl önce mamografi ile belirlenebilir. Kendi kendine ya da hekim tarafından muayene ile ancak 1 .5 - 2 cm boyutlarında kitleler saptanabilirken mamografi
ile 0,5 cm hatta daha küçük kitleler tespit edilebilinir. Mamografinin kanser tanısında teşhis etme başarısı ortalama olarak %83' tür.

Mamografi ne sıklıkla çekilmelidir?
Mamografi meme kanseri belirtisi ve bulgusu olan kadınlarda , klinik olarak yüksek risk taşıyan kadınlarda ve meme ile ilgili yakınması olsun ya da olmasın 50 yaşın üstündeki tüm kadınlarda klinik muayeneye ek olarak yılda bir çekilmelidir. Çalışmalara göre düzenli mammografi meme kanseri ölüm oranını %25-45 oranında azaltmaktadır.35 yaşın altında X ışını içermesi nedeniyle tarama amaçlı olarak  önerilmemektedir.

Tarama amaçlı mamografi ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Kanser Derneği ve Radyoloji Birliği önerileri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Her kadın;

Ø       35-40 yaşları arasında ilk mamografi'sini
çektirmelidir.

Ø       40-50 yaşları arasında her iki yılda bir kez çektirmelidir.

Ø       50 yaş ve sonrasında her yıl bir kez mammografi
çektirmelidir.

Ø       Ailede meme kanseri hikayesi varsa ilk kontrol
mamografisi yaşı 30 olmalıdır.
 

Mamografi Ne Zaman Çektirilir?
Mamografi çekilirken meme, mamografi cihazı nın iki tabakası  arasında birkaç saniye hafifçe sıkıştırılır. Bu nedenle memelerin en az hassas olduğu zamanda mamografi çekilmesi, özellikle memeleri hassas kadınlara önerilmektedir. Adet bitimini takip eden hafta, memelerin hassasiyetinin en az olduğu zamandır. Ayrıca adet bitimini takip eden hafta, hormonal nedenlerle memelerin şişliği en alt düzeydedir ve bu sırada daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu sebeplerden dolayı herhangi özel bir durum olmadıkça, mammografi çekiminin, adetin bitimini takip eden haftada yapılması önerilmektedir.

Mamografi  çekilirken  aşırı ağrı  duyulur mu ?
Çekim çok kısa sürer ve ciddi bir rahatsızlık vermez.Memede sıkıştırılma hissi duyulur. Çekimde özel bir ilaç kullanılmaz. Ön hazırlık gerektirmez, Çekim sırasında belden yukarısı çıplak olacağından kolay çıkarılabilir bir kıyafet yeterlidir. Net görüntü elde edilebilmesi için vücudun üst kısmında pudra, parfüm,deodorant ve benzeri şeyler kullanılmamalıdır.

Mamografi'nin herhangi bir yan etkisi var mıdır ?
Mamografi için çok düşük dozda röntgen ışınlan kullanıldığından sık sık çektirilen mamografi de bile alınan radyasyon önemsenmeyecek miktarlardadır. Mamografi cihazı ile mamgrafi çekimi memelere zarar vermez ve kötü bir hastalığa sebep olmaz.Mammografinin ardından doktor önerisi ile meme ultrasonografisi de eklenebilir. Mamografi ücreti ise değişkendir ve mamografi çekilen merkeze ve fiyat politikasına göre mamografi ücreti değişkenlik göstermektedir

Dijital Mamografi Nedir, Avantajları Nelerdir?
Klasik mamografi cihazı yaklaşık yarım yüzyıldır kullanılmakta olup, meme kanserinin erken tanısında çok önemli yerleri olmuştur. Özellikle meme kanseri tarama mamografisinin tüm dünyada yaygın kullanımıyla meme kanserinin erken aşamalarda saptanması ve tedavi edilebilmesiyle meme kanserine bağlı ölümlerde belirgin azalma sağlanmış durumda. Mamografi, meme kanseri tanısında ve diğer meme hastalıklarının görüntülenmesinde halen temel inceleme yöntemidir. Mamografi cihazlarında en önemli gelişme ise son beş yıldır yavaş yavaş kullanıma giren Dijital Mamografi cihazı ile  oldu. Böylelikle klasik mamografi cihazlarının getirdiği bir çok eksiklik ve olumsuzlukları ortadan kalkmış oldu. Dijital Mamografi cihazı ile yapılan mamografi, analog filmin sonradan dijitalize edilmesi olan CR sistemine göre ilk elden dijital sistem olması ile bilgi kaybı hiç olmamaktadır. Full Field Dijital Mamografi artık tarama mamografisinde ilk tavsiye edilen sistemdir.
Dijital Mamografi de film çekim süresi klasik mamografiye göre yarı yarıya kısadır. Çünkü görüntü röntgen filmi yerine elektronik detektör kullanarak tamamen bilgisayar ortamında elde edilir. Bu görüntüler tümüyle direkt dijital ortamda olup, kaset, röntgen filmi, banyo kullanımı, doz ayarlamasından oluşabilecek film tekrarı, magnifikasyon grafileri için tekrar memeye radyasyon verme gibi, klasik mamografiye ait dezavantajlar yoktur. Elde edilen görüntüler bir dakikadan daha kısa bir sürede izlenebilir olmaktadır.
Dijital Mamografi de meme dokusu klasik mamografiye göre çok daha az radyasyon almaktadır. Özellikle yoğun memelerde memenin aldığı radyasyon miktarı klasik mamografi cihazlarına göre % 40 oranında azalmaktadır.
Meme kanserinin en erken bulgularından biri olarak kabul edilen mikrokalsifikasyonları doğrulukla gösterebilen tek radyolojik modalite mamografidir. Mikrokalsifikasyonların yüksek kontrast rezolusyonu ile en erken aşamada saptanması ve değerlendirilmesi Dijital Mamografi nin en önemli üstünlüklerindendir.
Elde edilen görüntüler tümüyle direkt dijital ortamda olup, kaset kullanımı, kötü radyografik tekniğe bağlı oluşabilecek film tekrarı, magnifikasyon grafileri için yeniden memeye radyasyon verme gibi dezevantajlar tümüyle kalkacağı gibi, görüntülerin dijital ortamda işlenmesi, gözden geçirilmesi ve kişiye özgü olarak bilgisayar ortamında arşivlenmesi en önemli üstünlükleri olarak ortaya çıkmaktadır.Dijital Mamografi sayesinde görüntüleri yorumlayan radyolog ların görüntü üzerinde daha çok bilgi edinebilmeleri ve bunu değerlendirme yetileri artmaktadır. Elde edilen dijital mamografi görüntüleri özel olarak üretilmiş yüksek çözünürlüklü monitörlerde radyolok tarafından değerlendirilir. Dijital mamografi görüntüleri bilgisayar ortamında arşivlenebilir. Mamografi görüntülerinin eski grafiler ile karşılaştırması ve bunun için saklanması hep bir problem olmuştur. Dijital mamografi cihazı ile dijital görüntülemenin bir parçası olan görüntünün bilgisayar ortamında saklanması ve ayrıca lazer kameradan elde edilmiş görüntülerinde hastaya verilmesi, istendiğinde bu kopyaları elde etmek ciddi üstünlük yaratmaktadır. Halbuki konvansiyel mamogramda film tek olduğundan arşivleme orijinal filmin kendisinin saklanması ile mümkün olmaktaydı.
Dijital mamografi ücreti doğal olarak eski klasik mamografi cihazı ile çekilen mamografi ücreti ne göre daha yüksektir fakat elde edilen görüntü kalitesi göz önünde bulundurulduğunda "dijital mamografi" daha avantajlıdır


 

                                          Geri 

 

Meme kanseri nedir
Jinekolojik muayene

Meme Ultrasonografisi
Radyolog  Ve Sonomamografi

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Boşalma İmpotans
Merak Edilen Cinsellik Kadın Hastalıkları Youtube Görüntleri Videoları Canlı Görüntü Yayın Tv Anı
Kadında Erkekte Eşcinsellik, Lezbiyenlik
Kadında masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma İçin cinsellik,yöntemler tedaviler
İlk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kızlıkzarı ve Cinsellik
Meme Kanseri, Ağrısı Teşhis Ve Tedavisi, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Kadın Sağlığı Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Doğum Resimleri Görüntüleri Anı, Fiyatları Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapılmalı Mı? Olmalı Mı?Nasıl
Genital Siğiller, Genital Siğil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Aşısı Kondilom, HPV, Siğil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akıntı Kaşıntı
Kadın Hastalığı Olarak Vajinal Akıntı
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadında Tüylenme, Tüy Artışı
Endometriozis Belirtileri Tanı Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Değerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtaş ücretleri, fiyatları, parası ve hastanesi
Kısırlık, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
İdrar Kaçırma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyatı
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalık Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalıkta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyatı laparaslopi
Kadın Doğum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kısırlık Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakım
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadın Doğum Uzmanı Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasıl , ücreti, fiyatı ve parası
G Noktası ve Orgazm,Vajina Estetiği, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Ne şekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalık
Kordon dolanması (fotoğrafları görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü anı
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebeğim Nasıl Rahat Eder?,Nasıl Daha Sağlıklı Olur?
Erkelerde dogum kontrol aşısı,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmalı Mı,Ne Şekilde Nezaman Nasıl Takılır
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Şekilde Nasıl
Gebede , Hamilede Düşük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve boş gebelik nasıl oluşur?
Rahim ağzında yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hızlı gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizliği şekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulantı,kusma ,uyuşma, ödem , karıncalanma, mide yanması ,reflü belirtileri
Doğum kontrol hapları , Gebelikten Hamilelikten Korunma İstememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanısı ,myom tedavisi, nerede nasıl ne şekilde Ve ne zaman yapılır
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canlı Anı Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel ilişki ve birleşme pozisyonları, güvenli mi? ne şekilde olmalı
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadın Sağlığı , Jinekoloji Ve Kadın Hastalıkları
Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı hakkında bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel İlişki İle Geçen Hastalıklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonları
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasıl, Ne Şekilde Yapılır, Gebelik Hamilelik Doğum takibi
Kürtaj Hapı, Düşük İlacı, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sık kürtaj, ard arda kurtaş
Genetik Danışma,Perinatolojik İnceleme nerede nasıl ne şekilde hangi hastane doktor klinikte yapılır
Ağrısız doğum, Epidural Anestezi, Doğum Anı, Sezeryan Anı, Sezaryan Anı, Sezaryen Anı Video
Spiral (Ria) Yöntemi İle Korunma, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum) Kadın Sağlığı Merkezi Muayenesi
Lohusalık (Loğusalık), Üstüne Görme, Üste Görme, Doğum Sonrası Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdaş)
Sünnet, Yenidoğan Sünneti, Doğum Sonrası Sünnet Ve bebek bakımı
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayıcıları, Hamilelik Hesaplayıcıları Hesaplayıcısı Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasıl Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozukluğu Kısırlık Tetkikleri,Kısırlık Tedavisi (Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyatı, Tedavisi
Çocuk İsteği ,Sık Sorulan Sorular
Erkekte Kısırlık, Erkek Kısırlığı
Tüp Bebek, İVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Aşılama Yöntemleri, Kısırlık Tedavisi
Aşılama,İui, Kısırlık Tedavisi
Kısırlık, Bebek İsteği Tetkikleri
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Sağlıklı Yaşam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadın Hastalıkları Takibi Bitkisel Doğal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasıl Ne Şekilde -- Youtube Videoları, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yaşam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji
Kadın Sağlığı ,Unutkanlık, Alzheimer Bunama Hastalığı ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel İsteksizlik, Soğukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel İsteksizlik
İktidarsızlık, İmpotans, Sertleşme Bozukluğu
Bebek ve Cinsiyeti Kız mı,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Merağı, Ne Zaman Kaçıncı Hafta
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri
Genital Siğiller ,HPV Aşısı Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karnında müzik
Suda doğum ,youtube video canlı görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canlı anı,nasıl nerede, kim
Doğumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kanı
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetiği Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +