e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Osteoporoz (Kemik Erimesi)
 


     

Kireçlenme Hastalığı
Menapozda Kireçlenme, Artrit

 

Eklem (mafsal) kireçlenmesi nedir?

Halk arasında mafsal kireçlenmesi, tıp dilinde artroz veya osteoartrit, osteoartroz (OA) olarak isimlendirilen bu hastalıkta, klinik olarak eklem hareketlerinde ağrı, bölgesel hassasiyet, hareketlerde sınırlılık, bazen iltihaplı bazen de iltihapsız seyreden ve kıkırdak dokusunun dejenerasyonu (harabiyeti) ile karakterize bir tablo söz konusudur.

Eklem kireçlenmesi nde ağrının karakteri nasıldır?

Ağrı OA’un en önemli bulgusudur. Hastalar ağrı şikayeti ile başvururlar. Bu ağrı önceleri haraketlerle artar, istirahatle geçer. Daha sonra istirahat halinde ve hatta geceleri dahi hissedilebilir. Sızı şeklinde duyulan bu ağrı hastalığın olduğu bölgede veya yansıma ağrısı şeklinde daha uzak bölgede hissedilebilir (Beldeki bir kireçlenmenin bacağa, boyundaki bir kireçlenmenin omuza ve kola vuran ağrılara sebep olabilmesi gibi). Soğuk, nemli ve rüzgarlı havalarda bu ağrılar artış gösterir. Bu ağrı depresyon veya benzeri psikolojik problemlerin mevcut olması halinde daha şiddetli ve daha uzun süreli hissedilir, hatta bu kişilerde ağrılar kronikleşerek, zaman zaman da şiddetlenmek suretiyle senelerce sürebilir.

Grafiklerdeki görüntü ile ağrının şiddeti arasında paralellik yoktur. Çok hafif derecedeki bir kireçlenme şiddekli ağrılar yapabileceği gibi, ileri derecedeki bir kireçlenme hafif derecede ağrılara neden olabilir. Bunun nedeni eklemdeki yumuşak dokuların hastalığa iştirak edip etmemesidir.

Kireçlenme ile ilgili ağrılar kadınlarda daha yoğun hissedilir.

Kireçlenme ye bağlı olarak fonksiyon kaybı ve sakatlıklar ne zaman olur?

Kireçlenmenin ileri hallerinde eklemde şekil bozuklukları, örneğin dizlerde içe doğru açılanma meydana gelir. Ağrıdan dolayı fonksiyon kaybı meydana gelir. Adale zayıflığı ve hareket sınırlılığı sonucu sakatlıklar meydana gelebilir. Örneğin kalça ekleminin kireçlenmesinin ileri hallerinde kalça eklemi hemen hemen hiç oynamaz, diz eklemi kireçlenmesinin ileri hallerinde kişi çömelemez.

Kireçlenme tedavisinde neler amaçlanmaktadır?

Kireçlenme geri dönüşümü pek olmayan bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığı tamamen tedavi edip eski haline döndürmek mümkün değildir. Ancak kireçlenme, ağrı v.s. gibi şikayetlere neden olmuyorsa tedavi gerektirmez. Tedavide şunlar amaçlanır:

·        Semptomların azaltılması

·        İlerlemenin kısıtlanması, yani kötüye gidişin engellenmesi

·        Fonksiyon bozukluğu yapmış bir sakatlık hali varsa bunun düzeltilmesi

Kireçlenmede başlıca tedavi yöntemleri nelerdir?Mezoterapi Nedir?

Medikal (ilaç), fizik tedavi ve rehabilitasyon, cerrahi yöntemler olarak üç gruba ayırt etmek mümkündür. Medikal tedavi şöyle yapılmaktadır:

 

1.      Sistemik tedavi: Ağızdan, adaleden, damardan veya fitil şeklinde çeşitli ilaçların (analjezik, steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar v.s.) kullanılması,

2.      Tropikal tedavi: Lokal olarak kullanılan çeşitli pomad, jel, krem ve spreyler bu gruptandır. Ayrıca eklem içine yapılan enjeksiyonlar da bu gruba dahildir.

3.      Yeni tedavi seçenekleri: Strüktürü modifiye edici ilaçlar olup son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır.

4.      Eklem kıkırdağının tamiri: Hücre ve doku grefleri (yamaları) bu gruptadır.

5.      Deneysel tedaviler: Bazı biyolojik ajanlar ve gen tedavisi bu grupta yer almaktadır.

6.      Mezoterapi: Bugün Fransa’da takriben 12.000 hekim tarafından ve Avrupa’nın birçok ülkesinde ve Türkiye’de de 1987 yılından beri uygulanan mezoterapi yöntemi, hastalığa yönelik olarak verilmesi gereken ilaçların küçük özel iğnelerle (2 ve 4 mm uzunluğunda ve çok ince) verilmesidir. Vücuda az miktarda ilaç verilmektedir, ancak hasta olan bölgede geniş çapta ilaç potansiyeli oluşturulmaktadır. İlaca bağlı yan etki yok denecek kadar azdır. Ağzından ilaç alınmadığı için mide ve barsaklarda ilaca bağlı yan etki söz konusu değildir. Ameliyat gerektirmeyen kireçlenmelerde çok yararlı bir tedavi yöntemidir. Kortizon diye bilinen ilaçların bu tedavide yeri yoktur.

Kireçlenmesi olan hastalarda eklemleri koruma teknikleri nelerdir?

Aşağıda tarif edilecek teknikler hasta ve normal eklemleri, aşırı ve yanlış yüklemeye karşı korur, enerji tasarrufu sağlar, fiziksel aktivite ile istirahat arasında bir denge kurulmasına yardımcı olur. Bu teknikler şunlardır:

1.      Çalışılan ortamda ihtiyaç duyulabilecek malzemeler kolay erişilebilecek yerlere konulmalıdır.

2.      Asansör ve rampa merdivenlere tercih edilmeli, merdiven çıkılacaksa dinlenerek çıkmak gereklidir.

3.      Giyilen ayakkabı ayağa uygun olmalı, dar burunlu, sivri topuklu, çok geniş olan ayakkabılar giyilmemelidir. Ayakkabı ayağın içe veya dışa dönmesine imkan vermeyecek sertlikte, ayağın iç kavisine uygun içten destekli olmalıdır.

4.      Ayakta, fazla hareket etmeden 10 dakikadan fazla kalınmamalı, oturularak yapılabilecek işler oturarak yapılmalıdır (Bu tavsiye özellikle mutfakta hergün çalışmak durumunda olan hanımlar için önemlidir).

5.      Araç mümkün olduğnca yakın yere park edilmelidir.

6.      Spor yapmak isteniliyorsa eklemlere pek yük vermeyen yüzme ve az yük veren yürüyüş tercih edilmelidir. Hoplama, zıplama gerektiren sporlardan (tenis, uzun atlama v.s.) kaçınılmalıdır.

7.      Oturulan sandalyenin yüksekliği bacak uzunluğuna uygun olmalıdır.

8.      Yatak yüksekliği kişinin rahat çıkıp inebileceği yükseklikte olmalıdır.

9.      Diz üstü yer silmek, sona kadar çömelip bazı aktiviteleri yapmak ve bağdaş kurarak oturmaktan kaçınılmalıdır.

10.  Tuvalet klozetlerinin yüksekliği uygun olmalı, kenarlarında tutunacak yerler olmalıdır.

11.  Banyo yaparken veya duş alırken gereğinde kullanmak üzere bir tabure bulundurulmalıdır.

12.  Ağır eşya kaldırmamalı, bir eşya kaldırılacaksa mümkün olduğunca gövdeye yakın ve her iki elle kaldırılmalıdır.

Boyun kireçlenmesinde dikkat edilecek noktalar nelerdir?Boyun artriti..

Kolayca uygulanabilecek öneriler şunlardır:

1.      Soğuk ve özellikle rüzgarlı havalardan korunmak, ıslak uzun saçlarla uzun süre kalmamak gereklidir.

2.      Alçak yastık kullanılmalıdır.

3.      Ağrılı hallerde boyun ve boynun sağ ve sol tarafındaki adalelerin üzerine sıcak ıslak bir havlunun birkaç defa konması fayda sağlar. Islak yapılmazsa kuru uygulamanın da faydası olur. Aynı amaçla elektirkle ısıtılan yastıklar da kullanılabilir.

4.      Boyun adalelerindeki spazmı çözmek amacıyla sıcak tatbikatttan sonra bir jel veya krem aracılığı ile boyun kısnına el ayasıyla ve parmaklarla yukarıdan aşağıya, boyunun sağ ve solundaki adalelere de dıştan içe doğru masaj yapmanın faydası vardır.

5.      Şiddetli ağrının mevcut olduğu ve iltihabın düşünldüğü hallerde, hekim tarafından önerilecek bir boyunluğun kullanılması yararlıdır. Ancak şikayetler geçtikten sonra az harekete bağlı olarak meydana gelen adale zayıflığını normale döndürmek için uygun eğzersizler yapılmalıdır.

6.      İmkan dahilinde ise ve de arzulanıyorsa sıcak ve kuru iklim tercih edilmelidir, bu durumda şikayetler azalır.

Bel kemiği kireçlenmesinde dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Vücudumuzun üst yarısı ile alt yarısını birletşiren ve her türlü harekete gerekli olan bel bölgesi ömür boyu korunması ve kollanması gereken hassas bir bölgedir. Bel bölgesinin nasıl korunacağının bilinmesini veya bilinip de yapılmaması sonucu bugün yetişkin insanların önemli bir kısmının bel ile ilgili şikayetleri vardır. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

1.      Yatağın düz ve hafif derecede sert olmasının yararı vardır.

2.      Ağrılı hallerde sırt üstü istirahat edilirken diz ve kalça eklemlerinin hafif derecede (20 derece kadar) bükük vaziyette olmasının faydası vardır. Bu pozisyonu sağlamak için, dizden itibaren bacağın altına ince bir battaniye v.s. koymak yeterli olabilir.

3.      Ağrılı adale spazmı hafif sıcaklıkla, etkili bir şekilde azalır. Bunun için ıslak sıcak havlular plastik bir torbanın içine konarak bel bölgesine konur.

4.      Sıcak uygulamasından sonra, bel bölgesine elle aşağıdan yukarıya doğru, takriben yarım saat süreyle yapılacak olan masajın adalelerin elastikiyetini kazanması ve ağrıların geçmesi bakımından çok yararı vardır.

5.      Ağrıların şiddetli olduğu durumlarda, omurganın istirahatini sağlamak amacıyla çelik balenli bir korse kullanmak gerekli olabilir.

6.      Ağrılar geçer geçmez adaleleri kuvvetlendirici genel ve bel için özel egzersizlere başlanır. Bu egzersizler dikkatli bir şekilde arttıralmalı ve asla yorgunluk yapacak kadar fazla yapılmamalıdır.

7.      Kişi kilolu ise fazla kilolarını vermeğe çalışmalıdır.

8.      Koltuktan kalkarken koltuğun kenarlarından destek alarak kalkmalıdır.

9.      Yataktan kalkarken bacaklar yataktan aşağıya sarkıtılmalı, o arada gövde kaldırılmalı ve ellerle destek verilerek ayağa kalkmalıdır.

10.  Ağır şeyler kaldırmaktan kaçınılmalı ve yerden bir şey almak gerektiğinde öne doğru eğilerek değil de, çömelerek almaya çalışılmalıdır.

11.  Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabı kullanmaktan kaçınılmalıdır.

12.  Birşeyler taşırken mümkünse bunları her iki tarafa eşit olarak bölüştürmelidir.

13.  Perde v.s. asarken bele çok dikkat edilmelidir.

Diz kireçlenmesi nde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Bu hususlar özetle şöyledir:

1.      Kişi kilolu ise fazla kilolarının en azından bir kısmını vermelidir.

2.      Şiddetli ağrılı hallerde veya dizde içe doğru bükülmenin meydana geldiği durumlarda, dizlere binen yükü azaltmak amacıyla bir baston kullanmakta yarar vardır.

3.      Merdiven inip çıkmaktan mümkün olduğu kadar sakınılmalıdır.

4.      Şiddetli ağrılı durumlarda veya dizde kireçlenme ile birlikte mayi veya iltihabın mevcut olduğu hallerde dizi geçici bir süre için bir oluklu alçı, diz korsesi veya elastik bandajla tesbit etmek gereklidir.

5.      Ağrının geçmesi halinde diz için öğretilecek özel egzersizlerin yapılmasının yararı vardır.

6.      Yüksek topuklu ve sivri burunlu aykkabı giymekten sakınılmalıdır. Geniş taraklı, geniş ve takriben 3 cm. yükseklite topuğu olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Hatta dizlerde içe doğru açılanma varsa hekim tarafından önerilecek, ayakkabının içinde dıştan kamalı ayakkabılar kullanılmalıdır.

 

Kaynak : Op.Dr.Nurettin Ümit Özak
                Ortopedi-Travmatoloji Uzmanı
                www.mezoterapi.org

 

 

                                                                  Geri 

 

Osteoporoz ,kemik erimesi genel bilgiler
Hormon tedavisi Ve mezoterapi
Kireçlenme Thalassoterapi Hidroterapi Basınç Tedavisi Kaplıca Tedavisi
Tetik Parmak Tenisçi Dirseği

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Boşalma İmpotans
Merak Edilen Cinsellik Kadın Hastalıkları Youtube Görüntleri Videoları Canlı Görüntü Yayın Tv Anı
Kadında Erkekte Eşcinsellik, Lezbiyenlik
Kadında masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma İçin cinsellik,yöntemler tedaviler
İlk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kızlıkzarı ve Cinsellik
Meme Kanseri, Ağrısı Teşhis Ve Tedavisi, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Kadın Sağlığı Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Doğum Resimleri Görüntüleri Anı, Fiyatları Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapılmalı Mı? Olmalı Mı?Nasıl
Genital Siğiller, Genital Siğil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Aşısı Kondilom, HPV, Siğil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akıntı Kaşıntı
Kadın Hastalığı Olarak Vajinal Akıntı
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadında Tüylenme, Tüy Artışı
Endometriozis Belirtileri Tanı Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Değerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtaş ücretleri, fiyatları, parası ve hastanesi
Kısırlık, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
İdrar Kaçırma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyatı
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalık Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalıkta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyatı laparaslopi
Kadın Doğum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kısırlık Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakım
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadın Doğum Uzmanı Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasıl , ücreti, fiyatı ve parası
G Noktası ve Orgazm,Vajina Estetiği, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Ne şekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalık
Kordon dolanması (fotoğrafları görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü anı
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebeğim Nasıl Rahat Eder?,Nasıl Daha Sağlıklı Olur?
Erkelerde dogum kontrol aşısı,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmalı Mı,Ne Şekilde Nezaman Nasıl Takılır
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Şekilde Nasıl
Gebede , Hamilede Düşük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve boş gebelik nasıl oluşur?
Rahim ağzında yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hızlı gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizliği şekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulantı,kusma ,uyuşma, ödem , karıncalanma, mide yanması ,reflü belirtileri
Doğum kontrol hapları , Gebelikten Hamilelikten Korunma İstememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanısı ,myom tedavisi, nerede nasıl ne şekilde Ve ne zaman yapılır
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canlı Anı Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel ilişki ve birleşme pozisyonları, güvenli mi? ne şekilde olmalı
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadın Sağlığı , Jinekoloji Ve Kadın Hastalıkları
Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı hakkında bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel İlişki İle Geçen Hastalıklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonları
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasıl, Ne Şekilde Yapılır, Gebelik Hamilelik Doğum takibi
Kürtaj Hapı, Düşük İlacı, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sık kürtaj, ard arda kurtaş
Genetik Danışma,Perinatolojik İnceleme nerede nasıl ne şekilde hangi hastane doktor klinikte yapılır
Ağrısız doğum, Epidural Anestezi, Doğum Anı, Sezeryan Anı, Sezaryan Anı, Sezaryen Anı Video
Spiral (Ria) Yöntemi İle Korunma, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum) Kadın Sağlığı Merkezi Muayenesi
Lohusalık (Loğusalık), Üstüne Görme, Üste Görme, Doğum Sonrası Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdaş)
Sünnet, Yenidoğan Sünneti, Doğum Sonrası Sünnet Ve bebek bakımı
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayıcıları, Hamilelik Hesaplayıcıları Hesaplayıcısı Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasıl Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozukluğu Kısırlık Tetkikleri,Kısırlık Tedavisi (Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyatı, Tedavisi
Çocuk İsteği ,Sık Sorulan Sorular
Erkekte Kısırlık, Erkek Kısırlığı
Tüp Bebek, İVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Aşılama Yöntemleri, Kısırlık Tedavisi
Aşılama,İui, Kısırlık Tedavisi
Kısırlık, Bebek İsteği Tetkikleri
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Sağlıklı Yaşam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadın Hastalıkları Takibi Bitkisel Doğal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasıl Ne Şekilde -- Youtube Videoları, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yaşam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji
Kadın Sağlığı ,Unutkanlık, Alzheimer Bunama Hastalığı ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel İsteksizlik, Soğukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel İsteksizlik
İktidarsızlık, İmpotans, Sertleşme Bozukluğu
Bebek ve Cinsiyeti Kız mı,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Merağı, Ne Zaman Kaçıncı Hafta
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri
Genital Siğiller ,HPV Aşısı Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karnında müzik
Suda doğum ,youtube video canlı görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canlı anı,nasıl nerede, kim
Doğumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kanı
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetiği Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +