e-gebelik.net Bize Ulasin Anasayfam Yap Sik Kulananlara Ekle Sorulari Cevapliyor
   
 Erkek Kısırlığı
 


 

 

Erkek Kısırlığı Ve Sık Sorulan Sorular

 

Erkekte kısırlığa hangi ilaçlar sebep olabilmektedir?

Sporcuların doping ,vücut geliştirme  için aldıkları ilaçlar, uyuşturucular (eroin ,kokain,uyarıcı haplar ,esrar vb.) erkekte sperm kalitesini ve hormonal gelişmeyi bozarak kısırlığa sebep olabilmektedir.

Erkek kısırlığının en sık  nedenleri nelerdir? Kısırlık nasıl anlaşılır?

Erkek kısırlığı bir  çok sebepten ortaya çıkabilir. En sık nedenler ise; yumurtalık damarlarında varişleşme yani varikosel, hormonal bozukluklar, ırsi genetik-ailevi nedenler, daha önce geçirilmiş iltihabi enfeksiyöz hastalıklar, geçirilmiş ameliyatlar, kazalar ve erkeklik organlarının maruz kaldığı travmalar ,doğumsal anormallikler, çevresel - kimyasal etkenler , radyasyo-röntgen  ve kötü beslenmedir.

Sigara ve erkek kısırlığı arasındaki ilişki nedir?

Sigara maalesef sperm yapısı üzerinde olumsuz etki yaratır ve sperm kalitesini ciddi bir şekilde bozabilir. Yapılan geniş sayıda araştırmalarda sigaradaki zehirli maddelerin, nikotinin ve sigara içimi sırasında ortaya çıkan hidrokarbonların sperm üretiminde rol oynayan hormonları olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır.

Alkol kullanımının erkek kısırlığındaki rolü nedir?

Az miktarda alınan alkolün ciddi bir yan etkisi yoktur. Uzun süreli ve hergün fazla miktarda alınan alkol sperm yapısını olumsuz etkilemektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kısırlığa sebep olabilir mi? Bu hastalık nasıl anlaşılır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle erkekte önceden belirti verirler.İdrar yollarından sümüksü akıntı ,idrar yaparken yanma ,hayalarda (torbalarda) ağrı bu iltihabın ön belirtileri olabilmektedir. Eğer bu enfeksiyon doğru tedavi edilmez ise erkekte testisleri etkileyerek kısırlığa sebep olabilmektedir.Verem (tüberküloz) gibi sistemik olan ve cinsel ilişki ile geçmeyen hastalıklar da kısırlığa sebep olabilmektedir.

Kabakulak erkeklerde  kısırlık yapar mı?

Erişkinde ve  ergenlik sonrası  bir erkekte görülen kabakulak enfeksiyonu kabakulak orşiti  adı verilen testis iltihabına sebep olabilir ve buna bağlı kısırlık gelişebilir. Kabakulak orşiti adı verilen bu durum testis dokusunda kalıcı hasara sebep olarak sperm üretimini azaltabilir veya tamamen engelleyebilir. Bu hastalığı çocuklukta geçirmeyenlerin ergenlik döneminde kabakulak aşısı olmaları, eğer hastalığa yakalanırlarsa da yumurta iltihabını önleyen ilaçlar kullanmaları gerebilmektedir.

İnmemiş testis (çocuklukta testisin torbaya inmemesi) erkekte çocuk sahibi olmaya engel midir?

Testislerin normalde olması gereken yerden farklı olarak kasık kanalında veya karın içinde bulunması durumu  inmemiş testis hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Testislerin düzgün çalışabilmesi ve sperm üretebilmesi için vücut ısısından 1.5 derece daha düşük ısılı bir ortamda bulunmaları gerekmektedir. Bu yüzden de testisler doğuştan tüm erkeklerde  vücut dışında halk arasında torba adı verilen skrotumun  içerisinde bulunmalıdır. Bazen doğum sonrası erkek bebeklerde testislerin torbaların içine inmemesi,ve bu  problemin uzun süre fark edilememesi ve düzeltilmemesi durumunda, erkek bebek gelecekte kısırlıkla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sebeple  erkek bebeklerde testisler torbaların içinde değilse çocuk bir yaşına gelmeden  bir üroloji uzmanı  veya çocuk cerrahisi uzmanı tarafından ameliyatla yerine konulmalıdır.

Hangi sistemik hastalıklar erkekte kısırlığa sebep olmaktadır?

Erkekte çocuk olmasına engel hastalıkların başında , şeker hastalığı ,böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, orak hücreli anemi ,bel omurgalarının hasar görmesi ve bağışıklık sistemi bozukluğu hastalığı görülmektedir. Bu tür hastalıkların varlığında ve ciddi bir sperm problemi şüphesi var ise, önceden önlem olarak sperm bankasında  daha sonra kendisi tarafından kullanılmak üzere kendi spermlerini saklamaları dahi tavsiye edilebilmektedir.
 

En sık kısırlık sebeplerinden olan varikosel tedavi edilebilinir mi? Varikosel nasıl anlaşılır?

Varikosel erkek kısırlığının en önemli sebeplerinden biridir ve tedavisi  cerrahi olarak mümkündür.Ergenlikte başlayan yumurta damarlarındaki varisleşme giderek ilerler ve spermlerin sayı, hareketlilik ve dölleme gücünü zamanla düşürür.Sonuç olarak bu hastalıkta testis toplardamarlarında genişleme olur. Genişleme de damar içinde kanın göllenmesine, testiste beslenme bozukluğuna ve bölgesel ısı artışına yol açar. Bu da sperm hareket, sayı ve şekil bozukluğuna neden olarak kısırlık ortaya çıkarır. Mikrocerrahi teknik ile ameliyat edilerek ortadan kaldırılabilinir. Mikrocerrahi yöntemin başarısı eski klasik ameliyatlara göre daha yüksektir.Ameliyat ile öncelikle erkeğin sperm üretimini maksimum düzeye çıkarılır daha sonra bir aşılama yada tüp bebekle döllenme sağlanır.Bu arada ayrıca hormon eksikliği olanlarda ise ilaçlarla tedavi edilmelidirler.

Hangi durumda erkeğin kesinlikle çocuk sahibi olma şansı yoktur? Bu konuda yeni gelişmeler  var mıdır?

Spermiogramda hiç canlı sperm saptanamadığı gibi testisinde (yumurtasında) de  hiç sperm hücresi olmayan erkekler çocuk sahibi olamazlar.
Ancak ilerleyen teknoloji ve kök hücre çalışmalarının gelişmesi ile bu sorunun da ortadan kalkacağı düşünülmektedir. Vücuttan elde edilen kök hücre sperm hücresine farklılaştırılarak yumurtasında dahi hiç sperm hücresi olmayanların çocuk sahibi olabilmeleri için çalışmalar yapılmaktadır. Klonlama yani kopyalama tekniğinde ise sadece çiftlerden birinin genetik materyali kullanıldığından doğacak çocuk ortak bir ürün olmayıp çiftlerden birinin genetik kopyası olmaktadır.Bu tür çalışmaların şu anda insanlar üzerinde yapılması ve uygulaması kanunen ve etik olarak yasaktır , sadece deney aşamasındadır.

Erkekte kısırlık nedenleri ne şekilde  tedavi edilebilir?

Erkekte kısırlık tedavisi ilaç veya cerrahi seçenek olmak üzere iki şekilde yapılır. Enfeksiyonlar ve bazı hormon bozuklukları ilaçlarla tedavi edilir. Cerrahi tedaviler ise kanal tıkanıklıklarını açmaya veya varikosel problemini çözmeye  yöneliktir. Ancak bu ameliyatlarda her zaman başarı oranı istenilen oranlarda değildir.

Erkekte iktidarsızlık kısırlık nedeni midir?

İktidarsızlık kısırlığa yol açabilir ama sperm üretimi durmamışsa erkeğin baba olmasının önünde bir engel yoktur. Ancak tedaviye rağmen sertleşme sağlanamıyorsa direkt testislerden sperm elde edebilme yöntemi tercih edilmektedir. Bu spermleri ya aşılama ya da mikroenjeksiyon yöntemiyle kadın rahmine aktararak gebelik elde edilebilmektedir.

Şişmanlık ve aşırı zayıflık erkek üretkenliğini ve sperm kalitesini  etkiler mi?

Aşırı  şiman -obez kişilerde hormonal bozukluk ortaya çıkmakta ve bu da sperm kalitesini bozarak çocuk sahibi olma yeteneklerini azaltmaktadır Öncelikle bu kişilerin bir diyetisyen kontrolünde zayıfalamaları tavsiye edilmektedir. Aynı şekilde aşırı zayıf erkeklerde sperm üretiminin de bozulduğu bilinmektedir.

Dar pantolon ve iç çamaşırı giymek  spermleri öldürür mü?

Spermlerin  yüksek ısı nedeniyle ölebildiği bir gerçektir. Zaten bu nedenle vücudun dışında bulunan testisler de spermleri serin tutmak için bir çeşit soğutucu görevi yaparlar ve vücut ısısından 1.5 derece daha düşük ortamda olmalarını sağlarlar. Erkeklerin sıcak banyo, hamam ,sauna gibi yerlerde sık bulunmaları ve  dar pantalon  ,dar iç çamaşırları giymeleri  de yine vücut ısısını arttırdığı için spermleri olumsuz etkilemektedir.
 

Felçli ve omurga hasarlı  erkekler baba olabilirler mi?
Omurgada hasarın ve travmanın  olduğu  yere göre felçli erkeklerde cinsel fonksiyon kaybı olabilmektedir. Fakat bu kişilerde de testiste sperm hücresi aranabilir ve bulunduğu takdirde mikroenjeksiyon ve tüp bebek  yöntemi kullanılabilmektedir.

Erkeğin ,baba adayının yaşı  sperm kalitesinde ve kısırlık oluşmasında ne kadar etkili olabilmektedir?

Erkeklerde  yaş faktörü kadın kadar etkili ve önemli  değildir.Çok ileri yaşlarda da erkekler baba olabilmektedirler. Ancak 45 yaş sonrasında erkekte  sperm sayısı azalmakta ve kromozom bozuklukları daha sık görülmektedir. Buna bağlı  anormal gebelikler (boş gebelik ,mol gebeliği) ve anomaliler oluşabilmektedir.


Hangi mesleklerde çalışan erkekler kısırlık için adaydır?

Özellikle bazı mesleklerde sperm yapımı olumsuz etkilenebilmektedir. Kesin bir kural olmamasına rağmen boya atölyelerinde çalışıp kimyasal madde inhale edenler,uzun yol şoförlüğü yapanlar, fırıncılık, döküm atölyelerinde çalışanlar, hamam tellakları  ve devamlı aşırı sıcak yerlerde bulunanlar  risk altındaki meslek gruplarındandırlar. Uzun süre oturarak çalışma ve sıcak ortamda bulunma vücut ısısını yükselterek sperm sayısını azaltır , şeklini ve hareket kabiliyetini bozabilir. Ancak bu durum bu mesleklerde çalışan tüm erkekler için geçerli bir kural değildir, sadece risk diğer erkeklere göre daha fazladır.
 

Sperm tahlili  sonucu menide hiç sperm yoksa ne yapılmaktadır?

Bu gibi  durumlarda  cerrahi yollarla testis içinde sperm aramak gerekir. Testiste sperm üretiminin olduğu biliniyorsa iğneyle testisten sperm çekilebilir. Bu tekniğe TESA denilmektedir. Testiste sperm üretiminin olup olmadığı net olarak bilinmiyorsa mikro-TESE dediğimiz cerrahi yöntemle testisten sperm elde edilebilinilmektedir. Mikro-TESE  yöntemi diğer cerrahi yöntemlere göre yüzde 50'den daha fazla sperm bulma şansı vermektedir.

Çiftlerden biri kanser tedavisi görecek olan ve bu arada çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ne yapabilir?

Embriyolar dondurulup tedavi sonrasında ana rahmine nakledilebilir. Ayrıca bu durumda erkeğin spermi ve kadının yumurtalık dokuları kanser tedavisi öncesinde dondurularak saklanabilir.

Ailesinde genetik rahatsızlık olan çiftler ne önlemler alabilir?

Bu tür hastalıklar saptanıp gebelikler sonlandırılabiliyor. Ancak sosyal ve dini sebepler engel olabiliyor. Alternatif yol bozukluğun embriyon halinde iken teşhis edilmesi. Bunun için tüp bebek yöntemi uygulanır. Embriyonlardan bir iki hücre alınarak teşhis yapılır ve etkilenmemiş embriyolar rahme yerleştirilir. Cinsiyet tayini de sadece cinsiyetle geçiş gösteren  hastalıklarda uygulanır.


Mikroenjeksiyon yöntemiyle spermi olmayan bir erkek baba olabilir mi?

Tek bir sperm, laboratuvar koşullarında bir yumurtaya enjekte edilir. ICSI, tüp bebek yöntemiyle döllenme sağlanamayan, spermin az, hareketsiz ve anormal olduğu ya da hiç olmadığı antisperm antikorun saptandığı, vazektominin sonuç vermediği, doğuştan sperm kanalının oluşmadığı durumlarda önerilir. 1992'den beri uygulanan bu yöntemle hiç spermi olmayan erkekler de baba olabiliyor. Ya testislerden biopsi yaparak (TESE-TESA)
ya da kanalları tıkalı olan erkeklerin kanallarından sıvı aspire edilerek
(MESA) sperm elde edilebilir.


Aşırı stresli ve yoğun egzersiz yapan erkeğin baba olması daha mı zor?

Aşırı stres, ağır sporlar sperm sayısını ve kalitesini düşürüp kısırlığa neden olabiliyor.


Dar pantolon spermleri öldürür mü?

Spermler yüksek ısı nedeniyle ölebilir. Zaten bu nedenle vücudun dışında bulunan testisler de spermleri serin tutmak için bir çeşit soğutucu görevi yapar. Erkeklerin sıcak banyo, hamam ve sauna, dar pantolon ve dar iç çamaşırları da yine vücut ısısını artırdığı için spermleri olumsuz etkiler.

Kısırlık nasıl anlaşılır ?

Kısırlık şikayeti ile başvuran çiftlerde, kısırlık nedenini açıklamaya yönelik bazı incelemeler ve tetkikler yapılması gerekir. Bu tetkiklerden ilki erkekte yapılan sperm analizidir ve buna spermiogram ismi verilir.Kadında ise , rahim ve tüplerin açıklığını değerlendirmek amacıyla rahim filmi (HSG-histerosalpingografi) çekimidir. Ek olarak kadının hormon durumunu ve yumurtalıklarınıngerçek kapasitesini değerlendirmeye yönelik hormon testleri adet kanamasının üçüncü gününde yapılı ve bun hormon profili adı verilir.

                                           Geri 

Not:
Daha güncel bilgilere ,ürolojik problemlerinizin çözümü için yardıma ve bir ürolog ile irtibata geçebilmeniz için.... 

Türk Üroloji Derneği; http://www.uroturk.org.tr/
ve
Türk Androloji Derneği;
http://www.androloji.org.tr/

kuruluşlarından faydalanabilirsiniz…..
 

 

 

 

 

     

Erkek anatomisi
Spermiogram, Spermiyogram ,Sperm Testi Nedir?

Erkekte Kısırlık, Kabakulak enfeksiyonu  Ve İmpotans
Aşılama ,İnseminasyon
Tüp Bebek, TESA,  TESE yöntemi nedir?
Sperm Bankası Uygulaması Ve Bankacılığı
Tüpbebek Ve Varikosel Hakkında Merak Edilenler


 

 

 

   
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Bosalma Impotans
Merak Edilen Cinsellik Kadin Hastaliklari Youtube Görüntleri Videolari Canli Görüntü Yayin Tv Ani
Kadinda Erkekte Escinsellik, Lezbiyenlik
Kadinda masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma Için cinsellik,yöntemler tedaviler
Ilk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kizlikzari ve Cinsellik
Meme Kanseri, Agrisi Teshis Ve Tedavisi, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum, Kadin Sagligi Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Dogum Resimleri Görüntüleri Ani, Fiyatlari Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapilmali Mi? Olmali Mi?Nasil
Genital Sigiller, Genital Sigil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Asisi Kondilom, HPV, Sigil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akinti Kasinti
Kadin Hastaligi Olarak Vajinal Akinti
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadinda Tüylenme, Tüy Artisi
Endometriozis Belirtileri Tani Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Degerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtas ücretleri, fiyatlari, parasi ve hastanesi
Kisirlik, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
Idrar Kaçirma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyati
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalik Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalikta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyati laparaslopi
Kadin Dogum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kisirlik Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakim
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadin Dogum Uzmani Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasil , ücreti, fiyati ve parasi
G Noktasi ve Orgazm,Vajina Estetigi, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyati Nasil Ne sekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalik
Kordon dolanmasi (fotograflari görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü ani
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebegim Nasil Rahat Eder?,Nasil Daha Saglikli Olur?
Erkelerde dogum kontrol asisi,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmali Mi,Ne Sekilde Nezaman Nasil Takilir
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Sekilde Nasil
Gebede , Hamilede Düsük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yas üstü kadinlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmus gebelik ve bos gebelik nasil olusur?
Rahim agzinda yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hizli gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizligi sekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulanti,kusma ,uyusma, ödem , karincalanma, mide yanmasi ,reflü belirtileri
Dogum kontrol haplari , Gebelikten Hamilelikten Korunma Istememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanisi ,myom tedavisi, nerede nasil ne sekilde Ve ne zaman yapilir
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canli Ani Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel iliski ve birlesme pozisyonlari, güvenli mi? ne sekilde olmali
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadin Sagligi , Jinekoloji Ve Kadin Hastaliklari
Kizlik zari muayenesi, Kizlik zari hakkinda bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel Iliski Ile Geçen Hastaliklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonlari
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasil, Ne Sekilde Yapilir, Gebelik Hamilelik Dogum takibi
Kürtaj Hapi, Düsük Ilaci, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sik kürtaj, ard arda kurtas
Genetik Danisma,Perinatolojik Inceleme nerede nasil ne sekilde hangi hastane doktor klinikte yapilir
Agrisiz dogum, Epidural Anestezi, Dogum Ani, Sezeryan Ani, Sezaryan Ani, Sezaryen Ani Video
Spiral (Ria) Yöntemi Ile Korunma, (Kadin Hastaliklari Ve Dogum) Kadin Sagligi Merkezi Muayenesi
Lohusalik (Logusalik), Üstüne Görme, Üste Görme, Dogum Sonrasi Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdas)
Sünnet, Yenidogan Sünneti, Dogum Sonrasi Sünnet Ve bebek bakimi
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayicilari, Hamilelik Hesaplayicilari Hesaplayicisi Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasil Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozuklugu Kisirlik Tetkikleri,Kisirlik Tedavisi (Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyati, Tedavisi
Çocuk Istegi ,Sik Sorulan Sorular
Erkekte Kisirlik, Erkek Kisirligi
Tüp Bebek, IVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Asilama Yöntemleri, Kisirlik Tedavisi
Asilama,Iui, Kisirlik Tedavisi
Kisirlik, Bebek Istegi Tetkikleri
Kadinlarda Kisirlik Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Saglikli Yasam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadin Hastaliklari Takibi Bitkisel Dogal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasil Ne Sekilde -- Youtube Videolari, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yasam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadin Hastaligi Ve Jinekoloji
Kadin Sagligi ,Unutkanlik, Alzheimer Bunama Hastaligi ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel Isteksizlik, Sogukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel Isteksizlik
Iktidarsizlik, Impotans, Sertlesme Bozuklugu
Bebek ve Cinsiyeti Kiz mi,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Meragi, Ne Zaman Kaçinci Hafta
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri
Genital Sigiller ,HPV Asisi Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karninda müzik
Suda dogum ,youtube video canli görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canli ani,nasil nerede, kim
Dogumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kani
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetigi Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +