e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Cinsellik
 


 

 

Penis Lezyonları
Cinsel Bulaşıcı Hastalıkları
Penis Kanseri

 

 

Erkek genital sisteminin ve özellikle penisin  hastalıkları ve lezyonları, enfeksiyonlara bağlı hastalıklardan ve kansere kadar birçok deri hastalıklarını içermektedir. Herpes Genitalis ve HPV’nin neden olduğu hastalıklar özellikle genç cinsel aktif insanlarda artmaktadır. Uyuz ve bit  deriden deriye bulaşma  ile ve seksüel, cinsel  geçiş ile sık olarak bulaşmaktadır. Sık rastlanan deri hastalıkları, örneğin psoriazis (sedef hastalığı) ve liken planus genital bölgede anormal  görünüşe sahip olabilir. Genital bölgenin allerjik kontakt dermatiti kondomlardan – prezervatiflerden , hijyenik deodorant spreylerden ve spermisitlerden kaynaklanabilir. Squamos cell karsinom, kanser olarak  penisin en sık rastlanan kanser türüdür. Penisin squamos cell kanserinin önlenmesi; risk faktörlerinin ortaya çıkarılması, tüm kanser öncesi  lezyonların erken tanınması ve fimozis  tedavisi ile sağlanabilir.

Erkekte Genital Siğil, Kondilom HPV

Bu lezyona HPV enfeksiyonu neden olur ve sıklığı 15-25 yaş arası cinsel aktif insanlarda %1 oranında tahmin edilmektedir. Fakat taşıyıcılık %30-50 arası yaygınlıkta görülebilir. Günümüzde HPV tiplerini 90’dan fazla farklı çeşidi vardır. Sık görünen genital siğiller genellikle düşük riskli HPV  6 ve 11 enfeksiyonu sonucu oluşmaktadır. HPV 16-18-31-33-39-42-51 ve 54 tipleri servikal kanserle bağlantılıdır ve yüksek riskli olarak tanımlanmaktadır. HPV  16 ve 18 tiplerinin genital kanserle ilişkisi daha yüksektir. Lezyonlar sık olarak birden fazla yerde ve çok sayıdadırlar. Kondülomalar erkekte genellikle ; glans penis, koronal sulkus, frenilum, prepisiyum ve skrotumdur. Ayrıca üretral açıklıkta  ve intraüretral olarakta yerleşim gösterebilir.

Genital siğilde erkekteki tedavi üroloji uzmanları tarafından yapılıp en sık olarak uygulanan tedavi  seçenekleri:Podofilotoksin %0,5 solüsyon, Bikloroasetik veya trikloroasetik asit %35-85 , Liquid-sıvı nitrojen ile krioterapi ,Elektrokoter ile yakma ,CO2 Laser  ve İmmiquimod  %5 krem uygulamalarıdır. Hangi tedavinin uygulanacağına hekim karar verir.

Erkekte Genital Herpes ,HSV Enfeksiyonu

HSV, genital ülserlerin,yaraların en sık sebebidir. Daha sık olarak HSV 2 ile olur. HSV’nin bulaşması hem gözle görülür lezyonlar varlığında hem de  hee hangi bir bulgu vermeyen  viral taşıyıcılık yoluyla olabilir. Genellikle lezyonlar  ülser olarak ortaya çıkar.Sistemik şikayetler de olabilir, en sık  ateş, kas ağrısı, huzursuzluk  olarak görülebilir, ancak nadirdir. Genital herpesin tekrarlayan atakları  daha az şiddetlidir ve 5-10 gün içerisinde iyileşmektedir. Genital HSV 2 enfeksiyonunun ilk tekrarı  %80-90 oranında takip eden yılda tekrar görülmektedir, ama çoğu hasta nüks eden ve tekrarlayan  enfeksiyondan asemptomatik ve herhangi bir şikayete sebep olmadığı  için habersizdir. Genital herpes enfeksiyonu tanısı hücre kültüründe virüsün izolasyonu veya PCR ile kanıtlanabilir. HSV enfeksiyonunun serolojik tanısı sadece geçmişteki bulaşmanın belirlenmesinde değerlidir. Verilen tedavi tekrarlamanın sıklığı ve şiddetine ve de seksüel partnerin enfeksiyon durumuna göre belirlenir.

Genital Herpeste Tedavi Seçenekleri ise; Genellikle doktor tarafından dozları yaralanan ve idamesi de hesaplanan oral asiklovir ,oral valsiklovir  ve oral famsiklovir kullanımıdır.

Scabies (Uyuz)

Scabies (uyuz), sarcoptes scabie var hominis ile oluşan bir hastalıktır.  Daha çok uyuz yerleşimleri parmaklar arası koltuk altı bölgesi ve bilek tir. Uyuza bağlı birden fazla tüneller  glans peniste, skrotumda ve penis şaftında sık olarak yerleşirler. Hastalardaki en sık şikayet geceleri veya sıcak banyodan sonra kaşıntının olmasıdır. Scabies, HIV pozitif ( AİDS ‘li) hastalarda %2-4 oranında görülebilir. Scabieste önerilen tedavi %5 permetrin kremin boyundan topuğa kadar uygulanmasıdır. Krem 8-14 saat sonra silinmelidir. Lindan losyon veya krem scabies için ayrı bir tedavi seçeneğidir.

Pedikülosis Pubis (Genital Organ Biti, Bit)

’’Phthuris pubis’’ adında bir parazitle oluşur ve sık olarak seksüel-cinsel  geçiş gösterir. Lezyon kahverengi veya gri renkde ve kıl kökünü tutan bir görünümdedir. Pedikülosis pubisin (genital bit) tedavisi, topikal permetrin ve lindan ile yapılmaktadır. Eş tedavisi de gereklidir.

Psoriazis (Sedef)

Erkek genital sistemini etkileyen en sık hastalıklardan biridir. Nadiren bütün skrotum (testis) ve penis tutulabilir.  Sadece penis üzerinde de olabilir. Tedavisi genellikle lokal klinik uygulama ile yapılır.

Liken Planus

Bu hastalıkta vakaların %25’nde erkek genital sistemi tutulur ve en sık etkilenen bölge glans penistir. Bilek, el, ön kol ve bel bölgesinde  tipik liken planus papüllerinin görülmesi teşhiste çok yararlıdır. Genital liken planus vakalarının çoğu lokal kortizol içeren ilaçlarla  tedavi edilebilir.

Allerjik Ve İrritan Dermatit

Bazı ilaçlara, prezervatife , hijyenik deodorantlara duyarlılık bu hastalığa yolaçabilir. Allerjen maddelerin tespit edilmesi ve yasaklanması  ve lokal kortizol içeren ilaçlarla  yapılan uygun tedavi  allerjik kontakt dermatitin çözümü olmaktadır.

Plazma Hücreli Balanit

Sebebi belli olmayan bir iyi huylu  balanittir.Hastalık genellikle orta veya ileri yaş sünnetsiz erkeklerde görülmektedir. Teşhisin biopsi ile doğrulanması çok önemlidir.

Balanitis Circinata

 Reiter sendromunun değişik bir formudur. Reiter sendromu, birden fazla organı tutan  bir hastalıktır ve non-gonokokal üretrit, artrit ve konjuktivit ile seyreder. Glans penis üzerinde beyaz sınırlı  plak şeklinde belirir.

Dev Condylom (Kondilom) (Buschke-löwenstein Tümör)

Bir çeşit kondilom olan bu hastalıkta lezyon  derin büyümeyle karakterizedir ve alltyaki dokuda hasara sebep olmaktadır. Tümör 5cm büyüklüğe ulaşabilir. Bu tümöre sünnetsiz erkeklerde daha sıktır. Genellikle penil glans ve prepisium tutulmakadır ancak bu tümör üretra, anal kanal (makat) ve kasıkta da görülebilir. Erkeklerin çoğunda sebep  HPV 6-11 dır. Bu tümör dev malign condylom, verrüköz karsinom ve condylom benzeri karsinom olarak da adlandırılabilir. Tanıda mutlaka  geniş ve derin biopsi örnekleri gerektirmektedir.

Bowenoid Papulozis

HPV 16 sıklıkla etkendir ancak 18 ve 31 gibi tipler de sebep  olabilir. Bu hastalık kanser oluşumu için yüksek risk gösterir ve mutlaka tedavi edilmelidir. En etkili tedavi lezyonların çıkarılmasıdır. Fakat CO2 laser en etkin yöntemlerden biridir.

Queyrot’un Eritroplazisi

Bu hastalık bir insitu karsinomdur ve glans penis ile foreskinin iç tarafında kırmızı bir plak olarak gözükür. Tek veya birden fazla olabilir. Hastalar genellikle kaşıntı, ağrı, kanamadan şikayet ederler. Zamanla ülserler  meydana gelebilir ve invazif  kanser gelişebilir. İleri yaşların hastalığıdır. Tanı biopsi ile kesinleştirilir. Cerrahi olarak dokunun çıkarılması  bir tedavi seçeneğidir ama topikal 5-FU ve CO2 laserde kullanılabilir.    

Bowen Hastalığı

Glans penisin Bowen hastalığı Quegrat’ın eritroplazisi olarak tanımlanır ve sıklıkla penis üzerinde bulunan  tek  bir plak şeklindedir. Kabuklanma, ülserleşmiş  plak şeklinde de görülebilir. Lezyonlar bazen fazla  koyu ve renkleri artmıştır  ve melonomayı andırabilir. Tanıyı kesinleştirmek için biopsi gerekmektedir. Tedavi edilmediği takdirde %5 oranında kansere dönüşebilir. Cerrahi olarak çıkartma

Penis Kanseri Nedir? Penis Kanseri Belirtileri

Penisi  kanseri enderdir ve görülme yaşı ortalama 50 yaş civarıdır. Risk fakörleri; fimozis, sünnetsiz olmak, kronik iltihaplı hastalıklar, birden fazla cinsel partner, korunmasız sex  ve HPV infeksiyonudur. Penil kaner sünnetli erkeklerde çok nadirdir. Sünnetsiz erkeklerde risk, sünnetli erkeklere göre 3 kat daha fazladır. HPV DNA penis kanseri olan erkeklerin  %40-%50’sinde  bulunmuştur. En fazla görülen tip HPV-16 dır. Penis kanserinin  önlenmesi erken tanı ve tedaviyle sağlanır. Penis kanserinin  klinik görünümü değişiklik gösterebilir. Penis kanserinin  tedavisi tümörün derecesine ve ilerlemesine  göre belirlenir. Tedavi şekilleri cerrahi, radyo terapi, lazer cerrahisi  ve kemoterapidir.

Not: Penisinizde ve erkek genital sisteminizde oluşan hastalıklarda en kısa zamanda bir "Üroloji Uzmanına" başvurun!!

Not:
Daha güncel bilgilere ,problemlerinizin çözümü için yardıma ve konu ile ilgili bir hekim  ile irtibata geçebilmeniz için.... 

Türk Üroloji Derneği; http://www.uroturk.org.tr/
ve
Türk Androloji Derneği;
http://www.androloji.org.tr/

kuruluşlarından faydalanabilirsiniz…..
 

 

                                             Geri             

 

Orgazm olamama
Cinsel Uyarılma Bozukluğu
Erkek Anatomisi Ve Genital Yapısı
Erkek Kısırlığı Soru-Cevaplar

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Boşalma İmpotans
Merak Edilen Cinsellik Kadın Hastalıkları Youtube Görüntleri Videoları Canlı Görüntü Yayın Tv Anı
Kadında Erkekte Eşcinsellik, Lezbiyenlik
Kadında masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma İçin cinsellik,yöntemler tedaviler
İlk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kızlıkzarı ve Cinsellik
Meme Kanseri, Ağrısı Teşhis Ve Tedavisi, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Kadın Sağlığı Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Doğum Resimleri Görüntüleri Anı, Fiyatları Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapılmalı Mı? Olmalı Mı?Nasıl
Genital Siğiller, Genital Siğil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Aşısı Kondilom, HPV, Siğil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akıntı Kaşıntı
Kadın Hastalığı Olarak Vajinal Akıntı
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadında Tüylenme, Tüy Artışı
Endometriozis Belirtileri Tanı Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Değerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtaş ücretleri, fiyatları, parası ve hastanesi
Kısırlık, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
İdrar Kaçırma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyatı
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalık Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalıkta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyatı laparaslopi
Kadın Doğum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kısırlık Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakım
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadın Doğum Uzmanı Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasıl , ücreti, fiyatı ve parası
G Noktası ve Orgazm,Vajina Estetiği, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Ne şekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalık
Kordon dolanması (fotoğrafları görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü anı
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebeğim Nasıl Rahat Eder?,Nasıl Daha Sağlıklı Olur?
Erkelerde dogum kontrol aşısı,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmalı Mı,Ne Şekilde Nezaman Nasıl Takılır
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Şekilde Nasıl
Gebede , Hamilede Düşük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve boş gebelik nasıl oluşur?
Rahim ağzında yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hızlı gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizliği şekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulantı,kusma ,uyuşma, ödem , karıncalanma, mide yanması ,reflü belirtileri
Doğum kontrol hapları , Gebelikten Hamilelikten Korunma İstememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanısı ,myom tedavisi, nerede nasıl ne şekilde Ve ne zaman yapılır
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canlı Anı Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel ilişki ve birleşme pozisyonları, güvenli mi? ne şekilde olmalı
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadın Sağlığı , Jinekoloji Ve Kadın Hastalıkları
Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı hakkında bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel İlişki İle Geçen Hastalıklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonları
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasıl, Ne Şekilde Yapılır, Gebelik Hamilelik Doğum takibi
Kürtaj Hapı, Düşük İlacı, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sık kürtaj, ard arda kurtaş
Genetik Danışma,Perinatolojik İnceleme nerede nasıl ne şekilde hangi hastane doktor klinikte yapılır
Ağrısız doğum, Epidural Anestezi, Doğum Anı, Sezeryan Anı, Sezaryan Anı, Sezaryen Anı Video
Spiral (Ria) Yöntemi İle Korunma, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum) Kadın Sağlığı Merkezi Muayenesi
Lohusalık (Loğusalık), Üstüne Görme, Üste Görme, Doğum Sonrası Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdaş)
Sünnet, Yenidoğan Sünneti, Doğum Sonrası Sünnet Ve bebek bakımı
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayıcıları, Hamilelik Hesaplayıcıları Hesaplayıcısı Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasıl Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozukluğu Kısırlık Tetkikleri,Kısırlık Tedavisi (Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyatı, Tedavisi
Çocuk İsteği ,Sık Sorulan Sorular
Erkekte Kısırlık, Erkek Kısırlığı
Tüp Bebek, İVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Aşılama Yöntemleri, Kısırlık Tedavisi
Aşılama,İui, Kısırlık Tedavisi
Kısırlık, Bebek İsteği Tetkikleri
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Sağlıklı Yaşam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadın Hastalıkları Takibi Bitkisel Doğal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasıl Ne Şekilde -- Youtube Videoları, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yaşam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji
Kadın Sağlığı ,Unutkanlık, Alzheimer Bunama Hastalığı ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel İsteksizlik, Soğukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel İsteksizlik
İktidarsızlık, İmpotans, Sertleşme Bozukluğu
Bebek ve Cinsiyeti Kız mı,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Merağı, Ne Zaman Kaçıncı Hafta
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri
Genital Siğiller ,HPV Aşısı Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karnında müzik
Suda doğum ,youtube video canlı görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canlı anı,nasıl nerede, kim
Doğumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kanı
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetiği Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   ! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +