e-gebelik.net Bize Ulasin Anasayfam Yap Sik Kulananlara Ekle Sorulari Cevapliyor
   
 Erkek Kısırlığı
 


 

 

Erkek Kısırlığı Ve Sık Sorulan Sorular

 

Erkekte kısırlığa hangi ilaçlar sebep olabilmektedir?

Sporcuların doping ,vücut geliştirme  için aldıkları ilaçlar, uyuşturucular (eroin ,kokain,uyarıcı haplar ,esrar vb.) erkekte sperm kalitesini ve hormonal gelişmeyi bozarak kısırlığa sebep olabilmektedir.

Erkek kısırlığının en sık  nedenleri nelerdir? Kısırlık nasıl anlaşılır?

Erkek kısırlığı bir  çok sebepten ortaya çıkabilir. En sık nedenler ise; yumurtalık damarlarında varişleşme yani varikosel, hormonal bozukluklar, ırsi genetik-ailevi nedenler, daha önce geçirilmiş iltihabi enfeksiyöz hastalıklar, geçirilmiş ameliyatlar, kazalar ve erkeklik organlarının maruz kaldığı travmalar ,doğumsal anormallikler, çevresel - kimyasal etkenler , radyasyo-röntgen  ve kötü beslenmedir.

Sigara ve erkek kısırlığı arasındaki ilişki nedir?

Sigara maalesef sperm yapısı üzerinde olumsuz etki yaratır ve sperm kalitesini ciddi bir şekilde bozabilir. Yapılan geniş sayıda araştırmalarda sigaradaki zehirli maddelerin, nikotinin ve sigara içimi sırasında ortaya çıkan hidrokarbonların sperm üretiminde rol oynayan hormonları olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır.

Alkol kullanımının erkek kısırlığındaki rolü nedir?

Az miktarda alınan alkolün ciddi bir yan etkisi yoktur. Uzun süreli ve hergün fazla miktarda alınan alkol sperm yapısını olumsuz etkilemektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kısırlığa sebep olabilir mi? Bu hastalık nasıl anlaşılır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle erkekte önceden belirti verirler.İdrar yollarından sümüksü akıntı ,idrar yaparken yanma ,hayalarda (torbalarda) ağrı bu iltihabın ön belirtileri olabilmektedir. Eğer bu enfeksiyon doğru tedavi edilmez ise erkekte testisleri etkileyerek kısırlığa sebep olabilmektedir.Verem (tüberküloz) gibi sistemik olan ve cinsel ilişki ile geçmeyen hastalıklar da kısırlığa sebep olabilmektedir.

Kabakulak erkeklerde  kısırlık yapar mı?

Erişkinde ve  ergenlik sonrası  bir erkekte görülen kabakulak enfeksiyonu kabakulak orşiti  adı verilen testis iltihabına sebep olabilir ve buna bağlı kısırlık gelişebilir. Kabakulak orşiti adı verilen bu durum testis dokusunda kalıcı hasara sebep olarak sperm üretimini azaltabilir veya tamamen engelleyebilir. Bu hastalığı çocuklukta geçirmeyenlerin ergenlik döneminde kabakulak aşısı olmaları, eğer hastalığa yakalanırlarsa da yumurta iltihabını önleyen ilaçlar kullanmaları gerebilmektedir.

İnmemiş testis (çocuklukta testisin torbaya inmemesi) erkekte çocuk sahibi olmaya engel midir?

Testislerin normalde olması gereken yerden farklı olarak kasık kanalında veya karın içinde bulunması durumu  inmemiş testis hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Testislerin düzgün çalışabilmesi ve sperm üretebilmesi için vücut ısısından 1.5 derece daha düşük ısılı bir ortamda bulunmaları gerekmektedir. Bu yüzden de testisler doğuştan tüm erkeklerde  vücut dışında halk arasında torba adı verilen skrotumun  içerisinde bulunmalıdır. Bazen doğum sonrası erkek bebeklerde testislerin torbaların içine inmemesi,ve bu  problemin uzun süre fark edilememesi ve düzeltilmemesi durumunda, erkek bebek gelecekte kısırlıkla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sebeple  erkek bebeklerde testisler torbaların içinde değilse çocuk bir yaşına gelmeden  bir üroloji uzmanı  veya çocuk cerrahisi uzmanı tarafından ameliyatla yerine konulmalıdır.

Hangi sistemik hastalıklar erkekte kısırlığa sebep olmaktadır?

Erkekte çocuk olmasına engel hastalıkların başında , şeker hastalığı ,böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, orak hücreli anemi ,bel omurgalarının hasar görmesi ve bağışıklık sistemi bozukluğu hastalığı görülmektedir. Bu tür hastalıkların varlığında ve ciddi bir sperm problemi şüphesi var ise, önceden önlem olarak sperm bankasında  daha sonra kendisi tarafından kullanılmak üzere kendi spermlerini saklamaları dahi tavsiye edilebilmektedir.
 

En sık kısırlık sebeplerinden olan varikosel tedavi edilebilinir mi? Varikosel nasıl anlaşılır?

Varikosel erkek kısırlığının en önemli sebeplerinden biridir ve tedavisi  cerrahi olarak mümkündür.Ergenlikte başlayan yumurta damarlarındaki varisleşme giderek ilerler ve spermlerin sayı, hareketlilik ve dölleme gücünü zamanla düşürür.Sonuç olarak bu hastalıkta testis toplardamarlarında genişleme olur. Genişleme de damar içinde kanın göllenmesine, testiste beslenme bozukluğuna ve bölgesel ısı artışına yol açar. Bu da sperm hareket, sayı ve şekil bozukluğuna neden olarak kısırlık ortaya çıkarır. Mikrocerrahi teknik ile ameliyat edilerek ortadan kaldırılabilinir. Mikrocerrahi yöntemin başarısı eski klasik ameliyatlara göre daha yüksektir.Ameliyat ile öncelikle erkeğin sperm üretimini maksimum düzeye çıkarılır daha sonra bir aşılama yada tüp bebekle döllenme sağlanır.Bu arada ayrıca hormon eksikliği olanlarda ise ilaçlarla tedavi edilmelidirler.

Hangi durumda erkeğin kesinlikle çocuk sahibi olma şansı yoktur? Bu konuda yeni gelişmeler  var mıdır?

Spermiogramda hiç canlı sperm saptanamadığı gibi testisinde (yumurtasında) de  hiç sperm hücresi olmayan erkekler çocuk sahibi olamazlar.
Ancak ilerleyen teknoloji ve kök hücre çalışmalarının gelişmesi ile bu sorunun da ortadan kalkacağı düşünülmektedir. Vücuttan elde edilen kök hücre sperm hücresine farklılaştırılarak yumurtasında dahi hiç sperm hücresi olmayanların çocuk sahibi olabilmeleri için çalışmalar yapılmaktadır. Klonlama yani kopyalama tekniğinde ise sadece çiftlerden birinin genetik materyali kullanıldığından doğacak çocuk ortak bir ürün olmayıp çiftlerden birinin genetik kopyası olmaktadır.Bu tür çalışmaların şu anda insanlar üzerinde yapılması ve uygulaması kanunen ve etik olarak yasaktır , sadece deney aşamasındadır.

Erkekte kısırlık nedenleri ne şekilde  tedavi edilebilir?

Erkekte kısırlık tedavisi ilaç veya cerrahi seçenek olmak üzere iki şekilde yapılır. Enfeksiyonlar ve bazı hormon bozuklukları ilaçlarla tedavi edilir. Cerrahi tedaviler ise kanal tıkanıklıklarını açmaya veya varikosel problemini çözmeye  yöneliktir. Ancak bu ameliyatlarda her zaman başarı oranı istenilen oranlarda değildir.

Erkekte iktidarsızlık kısırlık nedeni midir?

İktidarsızlık kısırlığa yol açabilir ama sperm üretimi durmamışsa erkeğin baba olmasının önünde bir engel yoktur. Ancak tedaviye rağmen sertleşme sağlanamıyorsa direkt testislerden sperm elde edebilme yöntemi tercih edilmektedir. Bu spermleri ya aşılama ya da mikroenjeksiyon yöntemiyle kadın rahmine aktararak gebelik elde edilebilmektedir.

Şişmanlık ve aşırı zayıflık erkek üretkenliğini ve sperm kalitesini  etkiler mi?

Aşırı  şiman -obez kişilerde hormonal bozukluk ortaya çıkmakta ve bu da sperm kalitesini bozarak çocuk sahibi olma yeteneklerini azaltmaktadır Öncelikle bu kişilerin bir diyetisyen kontrolünde zayıfalamaları tavsiye edilmektedir. Aynı şekilde aşırı zayıf erkeklerde sperm üretiminin de bozulduğu bilinmektedir.

Dar pantolon ve iç çamaşırı giymek  spermleri öldürür mü?

Spermlerin  yüksek ısı nedeniyle ölebildiği bir gerçektir. Zaten bu nedenle vücudun dışında bulunan testisler de spermleri serin tutmak için bir çeşit soğutucu görevi yaparlar ve vücut ısısından 1.5 derece daha düşük ortamda olmalarını sağlarlar. Erkeklerin sıcak banyo, hamam ,sauna gibi yerlerde sık bulunmaları ve  dar pantalon  ,dar iç çamaşırları giymeleri  de yine vücut ısısını arttırdığı için spermleri olumsuz etkilemektedir.
 

Felçli ve omurga hasarlı  erkekler baba olabilirler mi?
Omurgada hasarın ve travmanın  olduğu  yere göre felçli erkeklerde cinsel fonksiyon kaybı olabilmektedir. Fakat bu kişilerde de testiste sperm hücresi aranabilir ve bulunduğu takdirde mikroenjeksiyon ve tüp bebek  yöntemi kullanılabilmektedir.

Erkeğin ,baba adayının yaşı  sperm kalitesinde ve kısırlık oluşmasında ne kadar etkili olabilmektedir?

Erkeklerde  yaş faktörü kadın kadar etkili ve önemli  değildir.Çok ileri yaşlarda da erkekler baba olabilmektedirler. Ancak 45 yaş sonrasında erkekte  sperm sayısı azalmakta ve kromozom bozuklukları daha sık görülmektedir. Buna bağlı  anormal gebelikler (boş gebelik ,mol gebeliği) ve anomaliler oluşabilmektedir.


Hangi mesleklerde çalışan erkekler kısırlık için adaydır?

Özellikle bazı mesleklerde sperm yapımı olumsuz etkilenebilmektedir. Kesin bir kural olmamasına rağmen boya atölyelerinde çalışıp kimyasal madde inhale edenler,uzun yol şoförlüğü yapanlar, fırıncılık, döküm atölyelerinde çalışanlar, hamam tellakları  ve devamlı aşırı sıcak yerlerde bulunanlar  risk altındaki meslek gruplarındandırlar. Uzun süre oturarak çalışma ve sıcak ortamda bulunma vücut ısısını yükselterek sperm sayısını azaltır , şeklini ve hareket kabiliyetini bozabilir. Ancak bu durum bu mesleklerde çalışan tüm erkekler için geçerli bir kural değildir, sadece risk diğer erkeklere göre daha fazladır.
 

Sperm tahlili  sonucu menide hiç sperm yoksa ne yapılmaktadır?

Bu gibi  durumlarda  cerrahi yollarla testis içinde sperm aramak gerekir. Testiste sperm üretiminin olduğu biliniyorsa iğneyle testisten sperm çekilebilir. Bu tekniğe TESA denilmektedir. Testiste sperm üretiminin olup olmadığı net olarak bilinmiyorsa mikro-TESE dediğimiz cerrahi yöntemle testisten sperm elde edilebilinilmektedir. Mikro-TESE  yöntemi diğer cerrahi yöntemlere göre yüzde 50'den daha fazla sperm bulma şansı vermektedir.

Çiftlerden biri kanser tedavisi görecek olan ve bu arada çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ne yapabilir?

Embriyolar dondurulup tedavi sonrasında ana rahmine nakledilebilir. Ayrıca bu durumda erkeğin spermi ve kadının yumurtalık dokuları kanser tedavisi öncesinde dondurularak saklanabilir.

Ailesinde genetik rahatsızlık olan çiftler ne önlemler alabilir?

Bu tür hastalıklar saptanıp gebelikler sonlandırılabiliyor. Ancak sosyal ve dini sebepler engel olabiliyor. Alternatif yol bozukluğun embriyon halinde iken teşhis edilmesi. Bunun için tüp bebek yöntemi uygulanır. Embriyonlardan bir iki hücre alınarak teşhis yapılır ve etkilenmemiş embriyolar rahme yerleştirilir. Cinsiyet tayini de sadece cinsiyetle geçiş gösteren  hastalıklarda uygulanır.


Mikroenjeksiyon yöntemiyle spermi olmayan bir erkek baba olabilir mi?

Tek bir sperm, laboratuvar koşullarında bir yumurtaya enjekte edilir. ICSI, tüp bebek yöntemiyle döllenme sağlanamayan, spermin az, hareketsiz ve anormal olduğu ya da hiç olmadığı antisperm antikorun saptandığı, vazektominin sonuç vermediği, doğuştan sperm kanalının oluşmadığı durumlarda önerilir. 1992'den beri uygulanan bu yöntemle hiç spermi olmayan erkekler de baba olabiliyor. Ya testislerden biopsi yaparak (TESE-TESA)
ya da kanalları tıkalı olan erkeklerin kanallarından sıvı aspire edilerek
(MESA) sperm elde edilebilir.


Aşırı stresli ve yoğun egzersiz yapan erkeğin baba olması daha mı zor?

Aşırı stres, ağır sporlar sperm sayısını ve kalitesini düşürüp kısırlığa neden olabiliyor.


Dar pantolon spermleri öldürür mü?

Spermler yüksek ısı nedeniyle ölebilir. Zaten bu nedenle vücudun dışında bulunan testisler de spermleri serin tutmak için bir çeşit soğutucu görevi yapar. Erkeklerin sıcak banyo, hamam ve sauna, dar pantolon ve dar iç çamaşırları da yine vücut ısısını artırdığı için spermleri olumsuz etkiler.

Kısırlık nasıl anlaşılır ?

Kısırlık şikayeti ile başvuran çiftlerde, kısırlık nedenini açıklamaya yönelik bazı incelemeler ve tetkikler yapılması gerekir. Bu tetkiklerden ilki erkekte yapılan sperm analizidir ve buna spermiogram ismi verilir.Kadında ise , rahim ve tüplerin açıklığını değerlendirmek amacıyla rahim filmi (HSG-histerosalpingografi) çekimidir. Ek olarak kadının hormon durumunu ve yumurtalıklarınıngerçek kapasitesini değerlendirmeye yönelik hormon testleri adet kanamasının üçüncü gününde yapılı ve bun hormon profili adı verilir.

                                           Geri 

Not:
Daha güncel bilgilere ,ürolojik problemlerinizin çözümü için yardıma ve bir ürolog ile irtibata geçebilmeniz için.... 

Türk Üroloji Derneği; http://www.uroturk.org.tr/
ve
Türk Androloji Derneği;
http://www.androloji.org.tr/

kuruluşlarından faydalanabilirsiniz…..
 

 

 

 

 

     

Erkek anatomisi
Spermiogram, Spermiyogram ,Sperm Testi Nedir?

Erkekte Kısırlık, Kabakulak enfeksiyonu  Ve İmpotans
Aşılama ,İnseminasyon
Tüp Bebek, TESA,  TESE yöntemi nedir?
Sperm Bankası Uygulaması Ve Bankacılığı
Tüpbebek Ve Varikosel Hakkında Merak Edilenler


 

 

 

   
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Boşalma İmpotans
Merak Edilen Cinsellik Kadın Hastalıkları Youtube Görüntleri Videoları Canlı Görüntü Yayın Tv Anı
Kadında Erkekte Eşcinsellik, Lezbiyenlik
Kadında masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma İçin cinsellik,yöntemler tedaviler
İlk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kızlıkzarı ve Cinsellik
Meme Kanseri, Ağrısı Teşhis Ve Tedavisi, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Kadın Sağlığı Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Doğum Resimleri Görüntüleri Anı, Fiyatları Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapılmalı Mı? Olmalı Mı?Nasıl
Genital Siğiller, Genital Siğil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Aşısı Kondilom, HPV, Siğil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akıntı Kaşıntı
Kadın Hastalığı Olarak Vajinal Akıntı
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadında Tüylenme, Tüy Artışı
Endometriozis Belirtileri Tanı Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Değerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtaş ücretleri, fiyatları, parası ve hastanesi
Kısırlık, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
İdrar Kaçırma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyatı
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalık Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalıkta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyatı laparaslopi
Kadın Doğum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kısırlık Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakım
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadın Doğum Uzmanı Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasıl , ücreti, fiyatı ve parası
G Noktası ve Orgazm,Vajina Estetiği, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Ne şekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalık
Kordon dolanması (fotoğrafları görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü anı
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebeğim Nasıl Rahat Eder?,Nasıl Daha Sağlıklı Olur?
Erkelerde dogum kontrol aşısı,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmalı Mı,Ne Şekilde Nezaman Nasıl Takılır
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Şekilde Nasıl
Gebede , Hamilede Düşük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve boş gebelik nasıl oluşur?
Rahim ağzında yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hızlı gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizliği şekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulantı,kusma ,uyuşma, ödem , karıncalanma, mide yanması ,reflü belirtileri
Doğum kontrol hapları , Gebelikten Hamilelikten Korunma İstememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanısı ,myom tedavisi, nerede nasıl ne şekilde Ve ne zaman yapılır
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canlı Anı Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel ilişki ve birleşme pozisyonları, güvenli mi? ne şekilde olmalı
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadın Sağlığı , Jinekoloji Ve Kadın Hastalıkları
Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı hakkında bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel İlişki İle Geçen Hastalıklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonları
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasıl, Ne Şekilde Yapılır, Gebelik Hamilelik Doğum takibi
Kürtaj Hapı, Düşük İlacı, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sık kürtaj, ard arda kurtaş
Genetik Danışma,Perinatolojik İnceleme nerede nasıl ne şekilde hangi hastane doktor klinikte yapılır
Ağrısız doğum, Epidural Anestezi, Doğum Anı, Sezeryan Anı, Sezaryan Anı, Sezaryen Anı Video
Spiral (Ria) Yöntemi İle Korunma, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum) Kadın Sağlığı Merkezi Muayenesi
Lohusalık (Loğusalık), Üstüne Görme, Üste Görme, Doğum Sonrası Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdaş)
Sünnet, Yenidoğan Sünneti, Doğum Sonrası Sünnet Ve bebek bakımı
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayıcıları, Hamilelik Hesaplayıcıları Hesaplayıcısı Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasıl Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozukluğu Kısırlık Tetkikleri,Kısırlık Tedavisi (Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyatı, Tedavisi
Çocuk İsteği ,Sık Sorulan Sorular
Erkekte Kısırlık, Erkek Kısırlığı
Tüp Bebek, İVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Aşılama Yöntemleri, Kısırlık Tedavisi
Aşılama,İui, Kısırlık Tedavisi
Kısırlık, Bebek İsteği Tetkikleri
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Sağlıklı Yaşam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadın Hastalıkları Takibi Bitkisel Doğal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasıl Ne Şekilde -- Youtube Videoları, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yaşam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji
Kadın Sağlığı ,Unutkanlık, Alzheimer Bunama Hastalığı ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel İsteksizlik, Soğukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel İsteksizlik
İktidarsızlık, İmpotans, Sertleşme Bozukluğu
Bebek ve Cinsiyeti Kız mı,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Merağı, Ne Zaman Kaçıncı Hafta
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri
Genital Siğiller ,HPV Aşısı Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karnında müzik
Suda doğum ,youtube video canlı görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canlı anı,nasıl nerede, kim
Doğumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kanı
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetiği Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +