e-gebelik.net Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Rahim Ağzı Sorunları
 


 

Rahim Ağzında Yara (Servikal Erozyon)

 

Kronik servisit  veya halk arasında bilinen ismi ile rahim ağzında yara , rahim ağzı yarası ( Rahimde yara, Rahim yarası)jinekolojik muayenelerde çok sık görülen  bir problemdir.Tıbbi olarak servikal erozyon diye tanımlanır.Servisitin kelime anlamı rahimağzı iltihabıdır.
Rahimağzında yara rahim ağzını kaplayan epitel hücrelerinin kaybolup daha kırmızı olan rahim kanalındaki endoservikal hücrelerinin  dışarı transformasyon alanına doğru yayılmasıdır . Bu yayılan hücreler daha çok kanladığı için kırmızı renkte görülürler ve enfeksiyon ile kanamaya daha yatkındırlar. Bu doku  değişik mikrobik sebeplerden dolayı enfekte olur ise kronik servisit yani yaraya dönüşür.

Yara oluşumunun yaş ve doğum sayısı ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Her yaş kadında görülebilmektedir. Rahim kanalının dışa dönmesi ektropion veya eversion  olarak isimlendirilmekte olup kronik servisit ile karışmaktadır.

Rahim ağzı yarası 'nın  sebebi nedir?

Yaranın tam sebebi bilinmemekle birlikte  en sık sebep enfeksiyonlardır. Klamidya,trikomonaz,gonore  gibi enfeksiyonlar  tedavi edilmedikleri takdirde sıklıkla yaraya sebep olmaktadırlar.Diğer sebepler ise sık cinsel ilişki,hormonal değişiklikler ve bazı kimyasal faktörler ( spermisidler ,prezervatif üzerindeki kimyasallar) ve  sık vajinal duştur.Cinsel ilişki sırasında penisin yarattığı yada tampon  kullanımının yol açtığı travmanın risk faktörü olduğu kabul edilir.
Ancak pek çok kadında altta yatan herhangi bir neden yada risk faktörü saptanamaz.
 

Rahimağzı yarası ne gibi belirtiler verir?

Rahim yarası genellikle belirti vermez ve rutin jinekolojik muayene sırasında saptanır. Fakat bir çok kadında yaraya bağlı en sık şikayet devam eden kokusuz,kaşıntısız  bol miktarda olan akıntılardır. Eğer yara büyük ise ara kanamalar veya ilişki sonrası kanamalar sıklıkla gözlenmektedir. Rahim ağzı  yaraları bazı kadınlarda servikal mukusun (salgı)  değişmesine sebep olarak spermlerin rahim içine geçişini zorlaştırarak kısırlık problemlerine de yol açabilmektedirler. Gebelerde ise vajinal akıntının fazla miktarda olması ve tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar rahim ağzı yarasını düşündürmelidir.

Yaranın (Servikal Erozyon, Rahimde Yara) tanısı nasıl konur?

Rahim ağzı yarası  tanısı jinekolojik muayenede göz ile konulmaktadır. Mutlaka smear testi yapılmalıdır. Smearin güvenli bir şekilde alınamayacağı kanamalı , çok büyük  rahim ağzı yaralarında ,lezyonlarda ve şüpheli yaralarda doğrudan  zaman kaybetmeden   kolposkopik inceleme ve biopsi yapılması daha doğru olmaktadır.

Rahim ağzındaki, yaranın tedavi yöntemleri nedir?

Yaranın (kronik servisit) antimikrobal ilaç ile tedavisi mümkün değildir. Tedavinin prensibi enfekte olup değişime uğramış dokunun ortadan kaldırılarak o bölgenin tekrar normal rahim ağzı epiteli ile kaplanmasına olanak sağlanmasıdır.  Yara tedavisinde kullanılan yöntemler:

  • Koterizasyon (Yakma) : Yara yakma ülkemizde en yaygın kullanılan yöntemdir.Elektrokoter olarak isimlendirilen bir cihaz  ve elektrik yardımı ile rahim ağzındaki yara olan kısım ışınsal olarak ısı verilerek yakılır. Ortalama işlem 5 dakikada bitmektedir. Yakılan kısım bir süre içinde (1-2 ay) iyileşerek yerini normal epitel ve yüzeye bırakır.  Hasta işlem sırasında nadiren ağrı hisseder .Anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Muayenehane şartlarında rahatlıkla uygulanabilmektedir.İşlem sonrası bir süre ilaç kullanması ,havuz –denize girilmemesi ve 1 ay kadar süre cinsel ilişki kısıtlaması gerekmektedir. Yakma işlemi sonrası ilk ay kadınlarda kanlı veya sulu berrak akıntı veya ara kanama gibi şikayetler sıklıkla görülmektedir.Özellikle doğurmamış kadınlarda rahim kanalında daralma yapabileceği için en son seçenek olmalıdır.Başarı oranı %80-90’dır.
     
  • Kriyoterapi (Yara Dondurma ): Bir çubuk ile rahim ağzındaki yara olan kısmın  Nitrous oxide gazı ile  dondurulup harap edilmesi işlemidir.Muayenehane şartlarında yapılabilen ucuz , hızlı ve yan etkileri az olan bir metottur.Lokal veya genel anestezi genellikle gerekmemektedir, fakat işlem sırasında bazı kadınlarda hafif veya orta şiddette kramplar oluşmaktadır. İşlem ortalama 5 dakika sürmekte olup muayenehane şartlarında rahatlıkla yapılmaktadır. İşlem sonrası bir süre ilaç kullanması ,havuz –denize girilmemesi ve 1 ay kadar süre cinsel ilişki kısıtlaması gerekmektedir. Tedavi sonrası uzun süren akıntı sıklıkla görülür.Kriyoterapi ayrıca Transformasyon alanının yerini değiştirmekte olup daha sonra yapılabilecek kolposkopik incelemeyi zorlaştırmaktadır.Tedavinin başarı şansı %80-90 'dır.Başarısızlığın en sık nedeni  yaranın kriyoterapi probundan  daha büyük olmasına bağlıdır. Bunun için büyük ve geniş yaralarda tercih edilmez. Fakat doğurmamış kadınlarda rahim ağzında daralma yapmayacağı için ilk tercih edilen yöntem olmaktadır.
     
  • Lazer tedavisi: Rahim ağzı yarası tedavisinde ender kullanılır ve CO2 lazer tedavisi kriyoterapi için büyük olan yaralarda etkilidir. Bunun dışında diğer yöntemlere belirgin bir üstünlüğü yoktur ve pahalı bir yöntemdir. Lazer tedavisi lokal anestezi ile muayenehane şartlarında veya ameliyathanede yapılabilinir.Lazer tedavisi sonucu oluşan en sık komplikasyon kanamadır.Bu tedavi şeklinin başarı şansı %80-90 'dır.

 

Nabothi Kistleri nedir?

Rahim ağzında  bulunan küçük kistlere Nabothi Kisti ismi verilmektedir. Kistlerin içi mukus adı verilen sarı-beyaz renkli sümüksü  bir sıvı ile doludur.Büyüklükleri 2-10 mm ebadındadır.Retansiyon kisti olarak da bilinir.

Rahimağzı normalde salgı salgılayan Nabothi bezleri ile doludur . Bu bezlerin değişik sebeplerden dolayı kanallarının  tıkanması  ile değişik boyutlarda rahim ağzında küçük  kistler oluşmaktadır. Jinekolojik muayene  veya ultrasonografik inceleme sırasında görülürler ve genellikle birden fazladırlar. Doğum yapmış kadınlarda daha sık görülmektedirler.

Genellikle herhangi bir belirti vermezler ve şikayete yol açmazlar.Bazı kadınlarda çok büyüdüklerinde ilişki sırasında ağrı şikayeti oluşmaktadır. Küçük nabothi kistlerinin tedavisine gerek yoktur. Çok büyük veya şüpheli görünüşte olanlara kolposkopi ve biopsi yapılabilinir.

Herhangi bir şikayete yol açmayan küçük kistlerin tedavisine gerek yoktur. Eğer kistler çok büyük ise veya cinsel ilişkide ağrıya sebep oluyor iseler koter ile yakılıp içlerinin boşaltılmaları gerekmektedir.

Rahim ağzında yara nedir, erozyon ve kronik servisit ne anlama gelir neden olur sebepleri nelerdir. Rahim ağzı yarası nedenleri sebepleri, kokulu akıntı  ve cinsel ilişki sonrası kanama Rahim  yarası belirtisi midir. Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu Rahim Ağzında Yara Video Görüntüleri ile anlatıyor

 

Rahim ağzrında yara tedavisi nasıl yapılır hani yöntemler kullanılır. rahim ağzında yara yakma dondurma tedavisi nedir nasıl yapılır. rahim ağzı yarası kriyoterapi koter lazer tedavisi başarı oranları nelerdir. Rahim ağzı yara tedavisi sonrası nelere dikkat etmek gerekir, hangi ilaçlar kullanılır, cinsel ilişki be kadar yasaktır. Op.Dr. Nevra Topalismailoğlu Erozyon Tedavisi, Rahim Ağzında  Yara Tedavisi video görüntüleri ile anlatıyor.

 

                                                 Geri 

 

Smear testi nedir
Klamidya enfeksiyonu
Trikomonaz vajiniti
Servisit, Rahim Ağzında Enfeksiyon

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Erkekte Erken Boşalma İmpotans
Merak Edilen Cinsellik Kadın Hastalıkları Youtube Görüntleri Videoları Canlı Görüntü Yayın Tv Anı
Kadında Erkekte Eşcinsellik, Lezbiyenlik
Kadında masturbasyon, Erkekte masturbasyon
Hamile, Gebe Kalma İçin cinsellik,yöntemler tedaviler
İlk Gece ,Zifaf, Gerdek, Kızlıkzarı ve Cinsellik
Meme Kanseri, Ağrısı Teşhis Ve Tedavisi, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum, Kadın Sağlığı Muayenesi)
Sezeryan (Sezaryen) Resmi, Görüntüsü,Youtube Sezaryen Videosu Görüntüsü Youtub Sezaryan video
Doğum Resimleri Görüntüleri Anı, Fiyatları Ücretleri Hastanesi, Fiyat Bilgileri, Ücretlendirme
Cinsel Uçuk Genital Herpes,Tedavi Edilmeli Mi Gerekli Mi Gereksiz Mi, Yapılmalı Mı? Olmalı Mı?Nasıl
Genital Siğiller, Genital Siğil Tedavisi Gardasil HPV Rahim Kanseri Aşısı Kondilom, HPV, Siğil Virüs
Bartolin Absesi, Bartholin Kisti Operasyonu
Vajina Mantar Enfeksiyonu, Akıntı Kaşıntı
Kadın Hastalığı Olarak Vajinal Akıntı
Sivilceler, Sivilce, Akne Tedavisi
Kadında Tüylenme, Tüy Artışı
Endometriozis Belirtileri Tanı Ve Tedavisi
Simir ( Pap Smear) Değerlendirilmesi, Cin 1, 2, 3, Ascus
Kolposkopi, Biopsi, Konizasyon Ve Kürtaş ücretleri, fiyatları, parası ve hastanesi
Kısırlık, Gebelik Ve Miyom, Myom Tedavisi
İdrar Kaçırma , Tutamama Ve Jinekolok Ameliyatı
Hamilelik, Gebelik ve Yumurtalık Kisti, Gebelik Hamilelik te Yumurtalıkta kist tedavisi
Çikolata kisti ,Endometriyoma Ve Endometriyozis,Çukolata kisti ameliyatı laparaslopi
Kadın Doğum Kanserleri ,Jinekolojik Kanser Tedavisi
Laparaskopi, Kist ve Kısırlık Tedavisi
Adet Hijyeni Ve Genital Bakım
Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Jinekolog Ve Kadın Doğum Uzmanı Muayenesi Adresleri
Jinekolojik Muayene Ve Jinekolog,Jinekolok seçimi nerede, nasıl , ücreti, fiyatı ve parası
G Noktası ve Orgazm,Vajina Estetiği, Labioplasti Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Ne şekilde Nerede
Memede fibrokistik hastalık
Kordon dolanması (fotoğrafları görüntüleri resimleri) youtube video, yutup vidyo görüntüsü anı
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Gebelikte uyku pozisyonu, Bebeğim Nasıl Rahat Eder?,Nasıl Daha Sağlıklı Olur?
Erkelerde dogum kontrol aşısı,Uygun Mu? Güvenilir Mi, Olmalı Mı,Ne Şekilde Nezaman Nasıl Takılır
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları , Hamilelik Ve Gebelik Hijyeni Korunma Ne Şekilde Nasıl
Gebede , Hamilede Düşük tehdidi , Gebe Hamile Takibi Kontrolu , Belirtileri
Smear testi nedir ,ne zaman
Hormon yerine bitkisel tedavi
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kimyasal gebelik, bozulmuş gebelik ve boş gebelik nasıl oluşur?
Rahim ağzında yara ,yakma dondurma lazer tedavisi, resim ve görüntü, youtube yutube video tv
Hızlı gebe kalmak için uygulamalar, hamilelik gebelik belirtileri ne olabilir? Hamile Ve Gebe Kalma
Adet düzensizliği şekilleri
Gebelikte Hamilelikte bulantı,kusma ,uyuşma, ödem , karıncalanma, mide yanması ,reflü belirtileri
Doğum kontrol hapları , Gebelikten Hamilelikten Korunma İstememe ,Yöntem
Miyom belirtileri ve tanısı ,myom tedavisi, nerede nasıl ne şekilde Ve ne zaman yapılır
Cinsiyet belirleme ,Seçimi Tayini, hamilelik ve gebelik öncesi cinsiyet seçme,Çin Takvimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüleri Resimleri Canlı Anı Youtube Video Yutub
Gebelikte hamilelikte cinsel ilişki ve birleşme pozisyonları, güvenli mi? ne şekilde olmalı
Polikistik over sendromu nedir ? Ultrasonografi ,Kadın Sağlığı , Jinekoloji Ve Kadın Hastalıkları
Kızlık zarı muayenesi, Kızlık zarı hakkında bilgiler
 
  Hafta hafta gebelik, ay ay hamilelik gebelik, gün gün gebe hamile takibi muaynesi ve tetkikleri
Gebelerde Hamilelerde Cinsel İlişki İle Geçen Hastalıklar, Gebelik,Hamilelik Enfeksiyonları
Gebe Hamile Muayenesi Takibi, Ne zaman, Nasıl, Ne Şekilde Yapılır, Gebelik Hamilelik Doğum takibi
Kürtaj Hapı, Düşük İlacı, kürtaj yapan doktorlar hastaneler klinikler, sık kürtaj, ard arda kurtaş
Genetik Danışma,Perinatolojik İnceleme nerede nasıl ne şekilde hangi hastane doktor klinikte yapılır
Ağrısız doğum, Epidural Anestezi, Doğum Anı, Sezeryan Anı, Sezaryan Anı, Sezaryen Anı Video
Spiral (Ria) Yöntemi İle Korunma, (Kadın Hastalıkları Ve Doğum) Kadın Sağlığı Merkezi Muayenesi
Lohusalık (Loğusalık), Üstüne Görme, Üste Görme, Doğum Sonrası Kürdaj ( Kurtaj, Kurdaj,Kürdaş)
Sünnet, Yenidoğan Sünneti, Doğum Sonrası Sünnet Ve bebek bakımı
Gebelik (Hamilelik) Takvimi, Gebelik Hesaplayıcıları, Hamilelik Hesaplayıcıları Hesaplayıcısı Hamile
Ne Zaman Gebe, Nasıl Hamile Kalabilirim?
Spermiogram, Sperm Bozukluğu Kısırlık Tetkikleri,Kısırlık Tedavisi (Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji)
Varikosel Ameliyatı, Tedavisi
Çocuk İsteği ,Sık Sorulan Sorular
Erkekte Kısırlık, Erkek Kısırlığı
Tüp Bebek, İVF, Mikroenjeksiyon, Yumurtalama Takibi ,Aşılama Yöntemleri, Kısırlık Tedavisi
Aşılama,İui, Kısırlık Tedavisi
Kısırlık, Bebek İsteği Tetkikleri
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri
Detoks Beslenme,Uzun Sağlıklı Yaşam
Vitaminler Genel Bilgi, Diyet (Diet) yapma
Osteoporos, Kemikerimesi Ve Beslenme
Osteoporoz, Kemik Erimesi, Menapos Ve Kadın Hastalıkları Takibi Bitkisel Doğal Tedavi
Menopozda Kanama Kürtaj, Ne Zaman, Nasıl Ne Şekilde -- Youtube Videoları, Görüntüleri Resimleri
Menapozda Cinsel Yaşam , Cinsellik beslenme ve spor, Kadın Hastalığı Ve Jinekoloji
Kadın Sağlığı ,Unutkanlık, Alzheimer Bunama Hastalığı ve Menepoz
Menopoz , Menapoz Nedir
Cinsel İsteksizlik, Soğukluk, Hamilelik Gebelik Ve Cinsel İsteksizlik
İktidarsızlık, İmpotans, Sertleşme Bozukluğu
Bebek ve Cinsiyeti Kız mı,erkek mi? Hamilelik Gebelik Ve Cinsiyet Merağı, Ne Zaman Kaçıncı Hafta
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri
Genital Siğiller ,HPV Aşısı Ve Kanser
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi resimleri youtube video vidyo görüntüleri görüntüsü izle
Anne karnında müzik
Suda doğum ,youtube video canlı görüntüleri, youtub vidyo görüntüsü ve canlı anı,nasıl nerede, kim
Doğumda, Sezeryanda ( Sezaryen , Sezaryan) Kordon Kanı
Seasonale ,yeni korunma yöntemi
Vajina Estetiği Ve Cinsellik
 

Yakında e-jinekolog.com sitemizde
doğum, ameliyat youtube video
RESİMLERİ
FOTOĞRAFLARI
VİDEOLARI
GÖRÜNTÜLERİ

solmenu.jpg
anasayfa
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Otomatik_Hesaplayicilar
   

! Yasal Uyarı !

www.kurtaj.info

www.genitalsigil.net

Google Plus +